Nejlepší způsoby, jak ochránit své soukromí na sociálních sítích

Rizika jsou opravdová a někdy i dost značná. Proto vám chceme připomenout základní kroky, abyste se chránili v online prostředí. Kroky, které vám pomohou posoudit bezpečnost vaší online interakce.

David Groh
Publikoval: David Groh
7 minut čtení
Nejčastější způsoby, jak můžete ochránit své soukromí na sociálních sítích a v online.
DIGIZÍN - Digitální magazín a vzdělávání

Platformy sociálních médií patří k našim životům již řadu let. Díky nim udržujeme kontakt s přáteli nebo rodinou, můžeme hledat zdroje informací z druhého konce světa nebo sdílet své zážitky. K nejoblíbenějším platformám dnes patří Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, TikTok, YouTube a LinkedIn. Ale jak tam udržet své soukromí a citlivé informace v bezpečí?

Všechny zmíněné platformy nabízejí skvělé způsoby, jak se spojit s ostatními lidmi, kteří sdílejí podobné zájmy a záliby. Kromě soukromých spojení se můžete propojovat i na profesionální bázi, za účelem podnikání, profesního růstu nebo třeba pro obchodování.

Na kterékoliv z těchto sociálních platforem je snadné skrýt nebo změnit identitu. Ať už ji chcete skrývat vy sami, nebo vaše online protějšky. A může se stát i vám, když se s někým propojujete, že na první pohled skvěle vypadající protějšek nemusí být zrovna ten, kdo si myslíte, že je.

Pokud jste daného člověka nepotkali v reálném životě, je těžké poznat jeho pravou identitu nebo jeho skutečné úmysly, a proto nesou sociální sítě a veškerý online prostor určitá rizika a nevýhody.

Osobní rizika jsou opravdová a někdy i dost značná. Proto vám chceme připomenout několik základních jednoduchých kroků, abyste se ochránili v online prostředí. Jsou to jednoduché postupy, které vám pomohou posoudit vaše online interakce a spojení s cizími lidmi.

Buďte si vědomi toho, co vše je na internetu veřejné.

Kdy jste se naposledy zadali do Googlu nebo jiného vyhledávače? Myslím tím vaše jméno a příjemní, případně název vašich projektů nebo vašeho podnikání a firmy? Je to skvělý způsob, jak můžete zjistit, jaké druhy informací jsou o vás veřejně dostupné. Informace, jako jsou obrázky, videa nebo jiné, někdy citlivé informace.

Čím pravidelněji se dohledáváte, tím lépe. Dobrým pomocníkem je aplikace Google Alert, která vás upozorní, kdykoliv bude v online zveřejněna nová informace a obsah o vás. Stačí tam zadat slovní spojení, která chcete sledovat a to je celé, chodí vám pravidelné info, pokud o vás Google někde něco zaregistruje.

Zkontrolujte si nastavení ochrany osobních údajů.

Mobilní webové stránky AMP
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Každá platforma sociálních sítí nabízí způsoby, jak můžete kontrolovat, jaké informace a s kým sdílíte. Proto je dobré nastavení soukromí jednotlivých platforem pravidelně kontrolovat, jelikož se poměrně často mění. O tom vám povím již brzy, v dalším mých příspěvcích. Dnes to celé berte jako takovou připomínku tématu zabezpečení v online prostoru a na sociálních sítích.

Nepřijímejte žádosti o přátelství od zcela cizích lidí.

Pokud používáte sociální sítě čistě pro soukromé účely a ne pro podnikání, jedním ze způsobů, jak kontrolovat, kdo vidí vaše příspěvky nebo kdo má přístup k informacím o vás, je přijímat žádosti o přátelství a propojení pouze od lidí, které skutečně znáte. Toto doporučení platí převážně pro síť Facebook, která je v tomto ohledu slušnou žumpou.

Buďte opatrní, když se přihlašujete nebo sdílíte polohu.

Při ohlašování nebo sdílení vaší polohy je dobré si uvědomit, že v podstatě zveřejňujete polohu svého pobytu s každým, kdo má přístup k tomu, co sdílíte. Jak přátelům, tak i cizím lidem oznamujete, kde se zrovna v danou chvíli nacházíte nebo kam a kdy pravidelně cestujete.

Trochu šikovný a vytrvalý slídil by tak mohl celkem snadno dovodit, kam třeba pojedete na víkend nebo jak často ze svého bydliště odjíždíte a kdy necháváte být nebo dům zcela prázdný. A další příklady si jistě umíte sami domyslet, kde všude by mohl někdo zneužít informaci o tom, že jste tam a tam…

Zkontrolujte označení vaší osoby na každé ze sociálních sítí.

Některé platformy jako například Facebook, Instagram, LinkedIn… vám umožňují prohlížet příspěvky, ve kterých jste byli označeni, takže se můžete rozhodnout, zda je chcete sdílet nebo ne. Proto si vždy kontrolujte označení vaší osoby, a to na každé síti, kde se pohybujete.

Nesdílejte citlivé osobní údaje v online prostoru!

DIGIZÍN - Digitální magazín a službyDIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Pokud potřebujete sdílet své citlivé osobní údaje, sdílejte je pouze soukromě, ne do online prostoru. Ujistěte se, s kým takové informace sdílíte a proč tyto informace daný člověk potřebuje. Bez ohledu na to, na jaké platformě se nacházíte, nesdílejte osobní údaje, jako je vaše e-mailová adresa, telefonní číslo, adresa bydliště nebo různá identifikační čísla. Vždy to udělejte až ve chvíli, kdy danou osobu znáte více nebo dokonce osobně.

Buďte opatrní, když poskytujete své telefonní číslo, e-mailovou adresu a další osobní údaje online, protože díky tomu se stáváte potenciálním cílem phishingových podvodů a textových zpráv, e-mailů nebo jiné komunikace s přílohami škodlivého softwaru. Neotevírejte podezřelé e-maily ani jiné zprávy.

Neklikejte na odkazy obsažené v komunikaci a neuvádějte své telefonní číslo, e-mailovou adresu ani žádné jiné informace na webové stránce, na kterou můžete být přesměrováni.

Nesdílejte nic, co nechcete, aby vaše babička viděla.

I když máte nastavení soukromí nastaveno na maximum, nesdílejte v online nic, co byste nechtěli, aby viděla vaše babička. Tak se to obrazně říká… Předpokládejme, že jakmile nějaký citlivý obsah odešlete, je už jednou pro vždy online a lze jej dohledat téměř navždy.

Zkontrolujte pokyny komunity

Další informace najdete v pokynech komunity na každé konkrétní sociální síti. Dodržování těchto tipů vám pomůže zůstat v bezpečí při interakci na sociálních sítích.

Nikdo nechce zažít situaci, kdy se nebude moci přihlásit na svůj soukromý nebo firemní účet a nebo ještě hůře, kdy bude sledovat, jak si daný účet přivlastnil někdo jiný. Tyto případy se dějí a dít budou, proto v žádném případě nepodceňuje bezpečnost svých účtů na jakékoliv online službě.

David Groh - DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem na sítích
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o podnikání, online marketingu, komunikaci a prodeji. Přináším lidem své znalosti, zkušenosti, ověřené a praktické informace! Takové informace, které jdou do detailu a skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!