Umělá inteligence nenápadně ovlivňuje aspekty našeho každodenního života.

Umělá inteligence nenápadně ovlivňuje mnoho aspektů našeho každodenního života. A jelikož se technologie neustále zdokonaluje, můžeme očekávat, že bude hrát ještě větší roli v budoucnu.

David Groh
Publikoval: David Groh
5 minut čtení
Umělá inteligence nenápadně ovlivňuje mnoho aspektů našeho každodenního života.
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání

Umělá inteligence nenápadně ovlivňuje mnoho aspektů našeho každodenního života. Vítáte tento fenomén nebo se spíše obáváte budoucnosti?

Umělá inteligence AI – Artificial Intelligence – se stala nepostradatelným nástrojem v mnoha oblastech našich životů. Díky AI se nám otevírají nové možnosti a nová praktická využití, která ještě nedávno zněla jako sci-fi. Podívejme se na několik dnes již běžných způsobů, jak nás AI nenápadně doprovází ve všedních chvílích.

Například AI na sociálních sítích – v souvislosti se sociálními sítěmi, umělá inteligence není pouze o personalizaci obsahu a odhalování falešných zpráv. V dnešní době se AI stále více podílí na analýze a vyhodnocování našeho chování na těchto platformách. Například Facebookový algoritmus používá umělou inteligenci k identifikaci našich zájmů a preferencí. To umožňuje platformě nabízet reklamy a příspěvky, které nás oslovují a udržují nás déle zapojené. AI se také zapojuje do hodnocení interakcí s příspěvky a určuje, které příspěvky mají vyšší prioritu a budou zobrazeny více uživatelům.

A toto popsané je součástí všech hlavních sociálních sítí, nejenom Facebooku.

Spamové filtry založené na AI – nejsou používány pouze v e-mailových službách. Tyto technologie se také uplatňují v různých webových formulářích, kde brání zasílání nežádoucích reklamních zpráv či spamových komentářů. Díky algoritmům zpracování přirozeného jazyka jsou tyto filtry stále více schopné rozpoznat podvodné a spamové obsahy, čímž zvyšují celkovou bezpečnost v online prostředí.

Virtuální asistenti – se stále více stávají součástí našich každodenních aktivit. Kromě řízení domácích zařízení jsou stále více integrováni do našich mobilních zařízení, automobilů a chytrých hodinek. Například, někteří výrobci automobilů implementují hlasové asistentky a asistenty přímo do palubních systémů, což umožňuje řídit různé funkce vozidla jen hlasem. Tyto technologie zvyšují komfort a bezpečnost řízení, protože řidič nemusí odvádět svoji pozornost od řízení a sledování silnice.

Umělá inteligence ovlivňuje mnoho aspektů každodenního života.

Kdo jsou lidé z Generace Z? A jak tito mladí lidé používají online, sociální sítě a digitální média?
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání

Rozpoznávání obličeje – se rozšiřuje do mnoha dalších oblastí našich životů. Některé společnosti již testují systémy rozpoznávání obličeje pro zajištění větší bezpečnosti na veřejných místech, jako jsou letiště nebo nákupní centra. To by mohlo pomoci v odhalování hledaných zločinců nebo sledování osob podezřelých z terorismu. Na druhou stranu, toto využití strojového učení vzbuzuje diskuse o etice a soukromí, a proto je pro řadu odborníků i širokou veřejnost důležité sledovat, jak se tato technologie bude dále rozvíjet a jaké bude mít dopady na naše společnosti.

Umělá inteligence a strojové učení při streamování obsahu – zaměřuje se nejen na doporučování samotného obsahu, ale také na optimalizaci kvality a zážitku sledujících uživatelů. Například Netflix využívá umělou inteligenci k adaptaci streamovaného videa na základě rychlosti internetového připojení konkrétního uživatele. Tímto způsobem se snaží minimalizovat zpoždění a zajišťuje díky tomu, že všichni uživatelé mohou sledovat své oblíbené filmy a seriály bez přerušení a se zachovanou kvalitou obrazu.

AI v navigaci a v navigačních aplikacích – neustále zlepšuje své schopnosti a rozšiřuje svou funkcionalitu. Některé navigační systémy například už integrují informace o aktuální dopravní situaci ve městech i mimo ně, což umožňuje rychlejší a efektivnější plánování tras. Nové aplikace také využívají umělou inteligenci k analýze preferencí uživatelů při volbě tras, což vede k přizpůsobení navigačních pokynů konkrétním potřebám a preferencím jednotlivých řidičů.

Co říci na závěr dnešního krátkého připomenutí vlivu AI na naše životy? Umělá inteligence nenápadně ovlivňuje mnoho aspektů našeho každodenního života. A jelikož se technologie neustále zdokonaluje, můžeme očekávat, že bude u nás v budoucnu hrát ještě větší roli.

Těším se a trochu se i bojím toho, co přinese další vývoj v oblasti AI…

David Groh - DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem na sítích
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o podnikání, online marketingu, komunikaci a prodeji. Přináším lidem své znalosti, zkušenosti, ověřené a praktické informace! Takové informace, které jdou do detailu a skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!