Počet přátel na Facebooku – kolik už je příliš mnoho?

Naplňování sociálních potřeb v době digitální je fenoménem! Avšak jde to vždy tím správným směrem?

David Groh
Publikoval: David Groh
8 minut čtení
Počet přátel na Facebooku, kolik je příliš mnoho?
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Dnes tak trochu filozofuju a přemýšlím nahlas. A zapisuju si své volně plynoucí myšlenky do tohoto příspěvku.. Kolik bychom měli mít přátel na Facebooku? A jak moc blízcí nebo neznámí lidé to vlastně mají být?

Na tyto otázky není jednoduchá odpověď. Nicméně sami musíte uznat, že se sociální profily mnoha lidem zcela zvrhly. I já sám mám mezi “FB přáteli” několik lidí, kteří neváhají mít i jednotky tisíc lidí na svých osobních FB profilech jako své “FB přátele”.

Ti, kteří se na Facebook přihlašují pravidelně – jako já (i když z toho nemám moc radost), by souhlasili s tím, že existují různé typy uživatelů. Někteří lidé s kvantem “FB přátel” nezapomenou každých pár hodin zveřejnit aktualizaci a sdílet ty nejnepatrnější detaily svého života.

Tyto uživatele můžeme dokonce kategorizovat podle typů aktualizací, které mají tendenci zveřejňovat. Jsou to třeba stížnosti na život nebo na práci, filozofické úvahy, fotografie (i ty nejintimnější okamžiky života). Dále zveřejňují své rozchody, pomluvy jiných a podobně. Nebo sdílejí dezinformace a neověřené zprávy s cílem být zajímavý.

Jiní lidé tím bývají méně posedlí a místo toho se rozhodnou udržovat si nízký počet “FB přátel” na svém profilu a přitom sledovat relevantní příspěvky na time-lajně.

Bez ohledu na rozdíl v používání “socek” jednotlivými lidmi, je stále základem používání Facebooku sdílení informací. Zmínil jsem uživatele, kteří mají na svém účtu více než tisíc “FB přátel”, ale všichni tušíme, že ne všichni tito “FB přátelé” jsou si rovni a jsou skutečnými přáteli.

To vyvolává otázku: Je dobrá věc mít extrémní počet přátel na Facebooku?

Počet přátel na Facebooku
Digizín – Digitální lifestyle magazín

Naplňování sociálních potřeb v době digitální je fenoménem! U některých aktualizací, které zveřejníte, si budete ale přát, aby je vidělo jen pár vyvolených. Pokud však pečlivě nevyladíte nastavení ochrany osobních údajů, většina lidí vidí většinu vašich příspěvků a naopak.

Obvykle bychom si „malou komunitu“ spojovali se sevřenou skupinou lidí, se kterými jsme si blízcí. S rodinnými příslušníky a přáteli, se kterými se stýkáme pravidelně, ne-li denně. To byl i prapůvodní záměr této sítě, než jej cukrberk a akcionáři svými algoritmy zaměřenými na zisk a na neustálé zaháčkovávání lidí zhovadili do dnešní podoby.

Technicky vzato, čím více Facebook přátel máme, tím méně interakcí s většinou z nich máme. Obvykle skončíte tak, že budete mít jen pár skutečných přátel, kteří budou pravidelně komentovat vaše příspěvky nebo s vámi komunikovat. S největší pravděpodobností je těchto několik také vašimi blízkými přáteli i v off-line prostředí.

Zbytek vašich „FB přátel“ na Facebooku je zastaralý, irelevantní, odpojený a jsou tak pouze náhodní příjemci vašich aktualizací. Budete od nich také dostávat aktualizace, ale pravděpodobně s nimi budete zacházet lhostejně, stejně jako oni zacházejí lhostejně s vašimi aktualizacemi stavu.

Ve skutečnosti může být lepší mít na osobním profilu méně „FB přátel“. Jednoduše proto, že hodnota vaší interakce s nimi bude cennější. Mít přístup k jejich aktualizacím nestačí, je to interakce po které asi toužíme, když na tu síť lezeme každý den, někdy i několikrát za den. Stejně jako v off-line světě se setkáváme s lidmi, se kterými je nám nejlépe. Online svět není o tolik odlišný.

Sdílení a opět to sdílení. I za cenu soukromí?

Počet přátel na Facebooku
Digizín – Digitální lifestyle magazín

Nepodceňujte sílu drbů na sociálních sítích. Nic nešíří zprávy rychleji než drby. Problémem je sdílení vašich informací s lidmi, které ani neznáte. Problém nastává, když se vaše informace rozšíří mezi přátele vašich přátel.

Když zveřejňujete třeba stížnosti na práci nebo na život, mohou vás podobné stížnosti dostat do nepříjemností, když se náhodou rozšíří na displeje lidí, na které jste si stěžovali. Čím více „FB přátel“, tím horší tendo neduh je. Ztráta vašeho soukromí prostřednictvím takového dobrovolného sdílení ve skutečnosti činí vaši osobu o to zranitelnější a nemůžete s tím nic dělat! Bohužel, protože princip Facebook algoritmů je takto nastaven.

Pokud jste se při výběru svých „FB přátel“ na Facebooku chovali více zdrženlivě, budou mít tyto aktualizace menší dopad na vaši pověst. Nebo si můžete vždy vybrat alternativu a prostě na Facebook nedávat o nikom (ani o sobě) nic špatného nebo nic intimního.

Volný tok informací na sociálních sítích.

Digizín - Digitální lifestyle magazín a služby
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

Sociální síť, kterou Facebook poskytuje, se nevztahuje pouze na přátele jako takové, ale také na známé a vlastně často i neznámé lidi. Výměna informací mezi vámi a ostatními v síti je přesně to, co dělá Facebook cenným i nebezpečným.

Stejně jako vy filtrujete zprávy a informace každý den, můžete také filtrovat a číst na Facebooku pouze to, co upoutá vaši pozornost na newsfeedu. Důležité je, že tam jsou aktualizace od všech vašich „FB přátel“. Čím více přidáte, tím více informací obdržíte.

(Pokud tedy pomineme komerční sdělení, která se na FB vyrojila. A tak zaneřádila skutečně hodnotný obsah vašich skutečných přátel, který můžete objevovat.)

Ale pokud máte tisíce lidí jako své FB přátele, skutečně chcete vidět kvanta aktualizací od skoro cizích lidí? A skutečně chcete, aby oni o vás věděli intimní informace z vašeho života? Pokud potřebujete FB profil pro své projekty a podnikání, kde kvantita může být důležitá, tak si zřiďte druhý profil nebo firemní profil. Ale váš osobní profil skutečně používejte pouze pro rodinu, ověřené přátele a lidi, které skutečně znáte.

Kvalita nad kvantitou by měla být cílem.

Počet přátel na Facebooku
Digizín – Digitální lifestyle magazín

Pokud je pro vás důležitější udržování skutečných a hodnotných sociálních vazeb se stávajícími přáteli a rodinou, pak čím méně Facebook přátel máte, tím lepší je kvalita interakce.

Nemusíte přijímat každou jednotlivou žádost o přátelství, kterou obdržíte. Zvláště když pochází od náhodných a cizích lidí nebo lidí, se kterými jste mluvili pouze jednou nebo nemáte ani důvod se s nimi stýkat.

A jak jste na to vy se svými sociálními sítěmi? Pochlubte se do komentářů pod článkem.

David Groh - DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem na sítích
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o podnikání, online marketingu, komunikaci a prodeji. Přináším lidem své znalosti, zkušenosti, ověřené a praktické informace! Takové informace, které jdou do detailu a skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!