YouTube zavádí 6 nových funkcí u tvorby krátkých videí – u YouTube Shorts.

YouTube spustil nový nástroj Collab pro spolupráci dvou lidí na krátkých videí na rozdělené obrazovce. Dále YouTube Shorts přidává nové efekty, nálepky a živé přenosy pro podporu kreativity tvůrců. Čtěte dále...

David Groh
Publikoval: David Groh
8 minut čtení
Sociální síť TikTok nově prodlužuje délku popisu u nahraných video příspěvků.
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Krátká videa – YouTube Shorts – za poslední dobu rychle narostla na své popularitě a s více než 2 miliardami uživatelů, kteří sledují pravidelně Shorts, se tato platforma, spolu se sítí Instagram a TikTok, stává hnací silou v předávání informací a zábavy ve formě videí.

Aby YouTube neztratil ze svého vůdčího postavení oproti svým zmíněným konkurentům (TikTok a Instagram), zavádí nové funkce pro tvůrce krátkých videí – YouTube Shorts. Právě představené nové funkce mají podpořit kreativitu jednotlivých tvůrců a zase o trošku zlepšit uživatelský dojem sledujících na této platformě krátkých videí, kterou se YouTube začíná stávat.

Co o těchto novinkách tvrdí ve svém oficiálním blogovém příspěvku samotný YouTube?

Představili jsme nové funkce pro naše Shorts, abychom tvůrcům poskytli jednoduchý a zábavný způsob, jak vytvářet a sdílet krátká videa na platformě YouTube. Díky tomu mohou nadále rozšiřovat způsoby, jak snadno využít svou kreativitu. Od nástrojů pro remixování, které tvůrcům pomáhají využít obsah z miliard existujích videí YouTube z celého světa při tvorbě v nového a originálního obsahu, až po rozšíření partnerského programu YouTube, aby se autoři mohli připojit a vydělávat peníze na svých krátkých videích. Chceme, aby se lidé zapojili a vytvářeli to, co milují. YouTube Shorts nyní každý měsíc sledují více než 2 miliardy přihlášených uživatelů a dnes představujeme nové způsoby, jak podnítit představivost a kreativitu.

Pojďme si ale novinky krátce představit, v malé ochutnávce toho, co nového budete moct v následujících dnech zkoušet se svými krátkými videi na YouTube.

Remixování krátkých videí s nástrojem YouTube Collab.

Remix s Collab: Nový nástroj pro spolupráci
Remix s Collab: Nový nástroj pro spolupráci

YouTube spustil nový nástroj Collab při vytváření krátkých videí s rozdělenou obrazovkou. S Collabem mohou tvůrci nově nahrávat své Shorts ve formátu rozdělené obrazovky a přidávat je ke svým jiným dlouhým a krátkým (shorts) videím na YouTube nebo je s těmito videi různě kombinovat. Mohou také využít miliony jiných (cizích) videí, které jsou uvolněny svými tvůrci k remixování.

Toto uspořádání vedle sebe na rozdělené obrazovce poskytuje nové možnosti pro remixování a začlenění stávajícího obsahu do nových krátkých videí. Tento nástroj umožňuje větší tvůrčí svobodu při možné změně účelu u jednotlivých videí. Tvůrci tak mohou reagovat na virální videa a zvuky, které aktuálně vládnou na YouTube.

Funkce remixování s Collab je aktuálně zpřístupněna uživatelům YouTube aplikace pro iOS a během několika příštích dnů nebo týdnů bude dostupná i pro Android aplikaci.

Nové nálepky pohání video obsah inovativním způsobem.

Novinky YouTube Shorts
Nová nálepka s otázkami pro sledující

YouTube Shorts neustále přináší nové efekty a nálepky pro autory a tvůrce, které jim dávají více příležitostí spojit se se svými diváky. Připravovanou funkcí pro Shorts je nálepka s otázkami a odpověďmi, která umožňuje tvůrcům klást otázky a získávat odpovědi od publika v komentářích pod videem.

Sledující jednoduše klikne na nálepku a začne vkládat odpověď, která poté leží mezi komentáři pod videem.

Samolepku s otázkou můžete vkládat do jakékoliv pozice a času videa…

Živé vysílání Shorts zlepší spojení s novým publikem.

YouTube experimentuje s novou funkcí, a to s vertikálním živým vysíláním optimalizovaným pro mobilní zařízení. Živé přenosy tak budete moct najít přímo ve feedu YouTube Shorts.

Cílem je poskytnout tvůrcům živého vysílání inovativní způsob, jak oslovit nové publikum a rozšířit tak svoji cílovou komunitu nových klientů, zákazníků nebo jenom sledujících.

Díky tomu, že jsou živé přenosy ve vertikálním formátu na celou obrazovku lépe viditelné, mohou se autoři spojit s diváky ve více místech v YouTube.

Nové návrhy určené pro tvorbu obsahu.

Novinky YouTube Shorts
Návrhy na tvorbu: Povzbuzující inspirace

YouTube zavádí další novou funkci, která má pomoci tvůrcům získat inspiraci a stavět na práci jiných YouTube tvůrců. Tato funkce automaticky zabalí zvuk a efekty z remixovaného krátkého videa, což tvůrcům zjednoduší proces tvorby odvozeného obsahu.

To umožní tvůrcům soustředit se na nové kreativní pokusy, než se znovu pachtit s vytvářením základních komponent videa. A celé to zjednoduší a zrychlí…

Ukládání krátkých videí YouTube Shorts do seznamů (playlistů)

YouTube přidal možnost ukládat krátká videa Shorts do seznamů videí přímo z kanálu Shorts. Tato nová funkce umožňuje tvůrcům pohodlně shromažďovat a organizovat obsah.

Mít tyto vybrané seznamy oblíbených videí Shorts snadno k dispozici poskytuje tvůrcům inspiraci, na které se mohou snadno odkazovat z různých míst v internetu, ze sociálních sítí, z emailů a podobně.

Zefektivněním možnosti ukládat atraktivní krátká videa do seznamů videí, YouTube usnadní tvůrcům hledání inspirace pro ostatní.

Nástroje re-kompozice: Transformace dlouhého obsahu

YouTube brzy začne testovat nové nástroje pro úpravy, které tvůrcům videí umožní přeměnit jejich videa z formátu na šířku, na videa ve formátu Shorts (tj. na výšku).

Tyto nástroje umožňují tvůrcům přerámovat, přibližovat, ořezávat a rozdělit svá stávající dlouhá videa do poutavějších vertikálních krátkých videí.

Nové funkce umožní tvůrcům znovu použít klíčové části z jejich dlouhých videí a převést je do krátkých videí při zachování základních vizuálních prvků.

A co říci na závěr krátké upoutávky?

Zajímavé statistiky ze světa obsahového marketingu.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

YouTube pokračuje ve vylepšování své platformy o nové kreativní nástroje a možnosti u Shorts. A to z jedinéího důvodu, snaží se udržet krok se svými rivaly, tj. s TikTok videi a Instragram Reels. Protože, co si bude říkat, tito rivalové jsou v mnoha funkcích dále.

Ale tento souboj rivalů je pro nás (uživatele a tvůrce) přínosem. Jen ať se tito tři lídři předhánějí a vylepšují své produkty, ať máme více možností, jak si video obsah do budoucna užívat (a využívat pro osobní projekty a podnikání).

S tím, jak YouTube zavádí zmíněné novinky, tj. např. kolaborativní remixování, integraci živého vysílání, výzvy k odpovědím a další, mají autoři více možností produkovat poutavá krátká videa YouTube Shorts.

A pokud válčíte s tvorbou YouTube videí, kontaktujte mě. Naučím vás YouTube tvorbu, formou mentoringu a koučinku nebo vám opravdová cool videa pro váš projekt sám vytvořím.

ZDROJ INFORMACÍ:YoutTube blog
David Groh - DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem na sítích
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o podnikání, online marketingu, komunikaci a prodeji. Přináším lidem své znalosti, zkušenosti, ověřené a praktické informace! Takové informace, které jdou do detailu a skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!