Moderní vzdělávání se změní na mobilní formu vzdělávání, na m-learning

V posledních letech jsme byli svědky rapidního nárůstu používání mobilních zařízení a přístupu k internetu. Lidé dnes mají možnost učit se kdykoliv a kdekoli, díky tomu, že mají přístup ke zdrojům a vzdělávacím materiálům prostřednictvím svých mobilních telefonů a tabletů.

David Groh
Publikoval: David Groh
9 minut čtení
Moderní způsoby vzdělávání se možná změní na mobilní formy vzdělávání, na m-learning.
DIGIZÍN - Digitální magazín a vzdělávání

Vzdělávání je klíčovým faktorem pro rozvoj celé společnosti i jednotlivce. S postupující digitalizací a technologickým pokrokem se však způsob vzdělávání neustále mění. Mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety, se stávají nedílnou součástí našeho každodenního života a otevírají nové možnosti pro osobní růst a vzdělání každého z nás.

Dnes se trochu rozpovídám o budoucnosti e-vzdělávání (e-learningu) a ukážu vám, že mobilní vzdělávání je klíčem k přeměně celého vzdělávacího procesu. A proč o tom dnes vlastně chci psát? Protože jsem si právě vybral platformu pro tvorbu online kurzů, kterou v blízké budoucnosti integruju přímo na DIGIZÍN, a tím pádem jsem se natolik nachytřil, že vám chci některé své postřehy o e-learningu v mobilní podobě, m-learningu, předat.

V posledních letech jsme byli svědky rapidního nárůstu používání mobilních zařízení a přístupu k internetu. Lidé dnes mají možnost učit se kdykoliv a kdekoli, díky tomu, že mají přístup ke zdrojům a vzdělávacím materiálům i prostřednictvím mobilních telefonů a tabletů. To otevírá nové možnosti jak pro formální, tak neformální vzdělávání, včetně vysoce efektivního vzdělávání zaměstnanců ve firmách nebo jako nástroj pro různé info-podnikatele, kteří chtějí tvořit kurzy a prodávat je.

Mobilní vzdělávání, často nazývané také m-learning, přináší řadu výhod. Jednou z nich je flexibilita. Studenti mohou studovat a přistupovat k vzdělávacím materiálům podle svého vlastního časového plánu a tempa. Mohou přistupovat k interaktivním učebním materiálům, multimediálním prvkům a online diskuzím s jinými studenty. To vytváří prostředí, které je pro studenty atraktivnější, čímž jsou obvykle více angažovaní a mají lepší výsledky.

Další výhodou mobilního vzdělávání je jeho dostupnost. Mobilní zařízení jsou často cenově dostupnější než tradiční počítače a notebooky, což umožňuje širšímu spektru lidí přístup k vzdělání. A díky rozvoji mobilních sítí, je možné učit se i v oblastech s omezeným přístupem k tradiční infrastruktuře.

Je zřejmé, že mobilní vzdělávání má potenciál změnit zaběhlý způsob, jakým se učíme a jakým je vzdělání přístupné pro všechny generace. Je důležité, abychom využili takovou novou technologii k posílení celkového vzdělávání v naší zemi a zajistili tak, aby byla dostupná pro všechny lidi, bez ohledu na jejich sociální nebo geografické zázemí. Budoucnost vzdělávání, m-learningu a e-learningu je neoddělitelně spjata s mobilním vzděláváním a já se tímto tématem budu nadále podrobně zabývat – však již brzy spustím své první online kurzy v DIGIZÍN.

Výhody mobilního učení pro vzdělávání vašich zaměstnanců.

Kdo jsou lidé z Generace Z? A jak tito mladí lidé používají online, sociální sítě a digitální média?
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

A nyní se ještě lehce podívám na mobilní vzdělávání pro zaměstnance ve firmách, protože tato oblast bude zřejmě nejvíce protežovaná. Mobilní vzdělávání přináší do firemního školení nové možnosti a představuje efektivní nástroj pro rozvoj zaměstnanců téměř ve všech oborech. Zapojení mobilního vzdělávání do školicích programů může zlepšit celkovou produktivitu zaměstnanců, jejich dovednosti a přispět k celkovému růstu a k inovaci firem.

Flexibilita a pohodlí mobilního učení nemá obdoby. Ne každý zaměstnanec má totiž přístup k počítači přímo na pracovišti během běžné pracovní doby. Zaměstnanci, kteří nejsou u stolu s počítačem, nemusí mít vůbec přístup ke školení, pokud není mobilní. Mobilní školení lze využít bez ohledu na to, zda zaměstnanec pracuje ve výrobě, dopravě, maloobchodě nebo v jiných odvětvích služeb. Studijní materiály lze absolvovat doma, v autobuse, o přestávkách nebo kdekoliv jinde a jindy.

Zpočátku se to může zdát jako neefektivní, kouskovat vzdělávání, že tréninkové materiály jsou studovány v malých dávkách, ale výzkumy naznačují spíše opak. Ve skutečnosti většina studentů (zaměstnanců) uchovává informace déle, když je přijímá v malých dávkách. To vše dělá mobilní školení ideální právě pro zaměstnavatele, kteří hledají efektivní způsoby, jak udržet zaměstnance stále na špičce v daném oboru.

Větší zapojení a motivace zaměstnanců – možnost absolvovat školení po malých kouscích může lidi udržet v zapojení a v motivaci. To platí zejména v případě, že váš program školení zaměstnanců využívá videoobsah. Vzhledem k tomu, že 3 z 5 videí na YouTube jsou dnes sledována na mobilu, můžete se vsadit, že vaši zaměstnanci budou mnohem raději sledovat toto video na svém mobilním zařízení, než sedět u velké obrazovky počítače. Zkombinujte video strategie s mobilním učením a uvidíte, jak se díky tomu může zvýšit zapojení a motivace ke sledování.

Cenově i časově efektivní řešení – mobilní školicí kurzy pro zaměstnance jsou ideální pro mikrotréninky, což jsou krátké lekce, které si lidé mohou zažít nebo si je po kousku zopakovat. To umožňuje rozdělit dovednosti do dílčích menších dovedností pro hlubší pochopení každého konceptu. Například školení o bezpečnostních rizicích může být několik mikro-tréninků pokrývajících jednu konkrétní oblast pracoviště. Takový přístup může ušetřit čas a peníze na rekvalifikaci zaměstnanců. Mikro-školení také neguje potřebu výplňového materiálu mezi tématy, což je nákladově a časově efektivní pro ty, kteří vytvářejí samotné programy školení zaměstnanců.

Personalizované učení lidí – Mobilní výuka umožňuje vytvářet obsah, který osloví studenty všech preferencí. Například krátká videa, interaktivní hry a kontrolní kvízy jsou perfektní právě pro mobily a tablety. Lidé mohou mít pocit, že byly přizpůsobeny tomu, jak preferují práci se svým mobilním zařízením. Jediná věc, na kterou musíte být připraveni, je přísně testovat jednotlivé studijní materiály na telefonu i tabletu, abyste si ověřili, že vše funguje správně a není to nějak rozsypané nebo nefunkční.

Zpětná vazba a hodnocení v reálném čase – Mobilní školení může využívat několik funkcí, na které jsme si na mobilních zařízeních zvykli, jako jsou upozornění a chaty. Například umožnění fóra nebo chatovací místnosti pro studenty daného kurzu, aby mohli klást otázky jak instruktorovi, tak dalším spolužákům, může poskytovat hodnocení učení v reálném čase. Způsob, jakým neustále kontrolujeme naše zařízení, když se objeví upozornění, mohou školitelé využit k tomu, aby studenty přiměli ke kontrole zpětné vazby nebo k dokončení úkolu v požadovaném termínu.

Tip na závěr – LearnDash jako řešení pro mobilní výuku kurzů.

Moderní způsoby vzdělávání se možná změní na mobilní formy vzdělávání, na m-learning.
DIGIZÍN – Digitální magazín a vzdělávání

Ještě vám přidám malý tip, pokud byste chtěli vytvořit webové stránky s online kurzy. Pokud jste připraveni implementovat řešení mobilního vzdělávání pro školení zaměstnanců nebo klientů, měli byste si nejdříve ověřit, že vámi vybraný software LMS (Learning Management System) je vhodný i pro mobilní vzdělávání.

Přestože existuje celá řada LMS nástrojů vybavených funkcemi mobilního učení, myslím si, že LearnDash poskytuje maximální flexibilitu, pokud máte stránky postavené na WordPress. Zatímco LearnDash vypadá skvěle na počítači, funguje stejně dobře i na mobilu.

Na mobilu můžete dokonce povolit režim zaostření se, který vám umožní skrýt prvky navigace, zápatí a postranního panelu, které někdy odvádějí pozornost studujících a díky tomu neklikají nikde jinde a pouze se učí.

Tak jo, dnes to ukončíme. Pokud byste potřebovali postavit webové stránky se vzdělávacími kurzy (i placenými – pokud na tom chcete vydělávat), rád vám takové stránky postavím nebo vám na to alespoň dohlédnu. Můžete mě kontaktovat.

David Groh - DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem na sítích
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o podnikání, online marketingu, komunikaci a prodeji. Přináším lidem své znalosti, zkušenosti, ověřené a praktické informace! Takové informace, které jdou do detailu a skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!