YouTube zavádí povinné označení obsahu, který nám tvůrci generují s umělou inteligencí!

YouTube chce nově přinutit video tvůrce, aby označovali svá videa vytvořená umělou inteligencí. Cíle je pomoct divákům odlišit skutečný obsah od toho "uměle" vytvořeného s AI.

David Groh
Publikoval: David Groh
5 minut čtení
YouTube zavádí povinné označení obsahu, který je generovaný s umělou inteligencí!
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

YouTube (na svém blogu) oznámil zavedení nového nástroje do Creator Studia. Tento nástroj pro publikaci videí na platformě YouTube nově bude vyžadovat, aby jednotliví tvůrci jasně označili svá dílka, pokud obsahují realistický obsah generovaný nebo pozměněný umělou inteligencí.

Jak je uvedeno v oficiálním oznámení od představitelů YouTube: „Diváci chtějí stále více větší transparentnost ohledně toho, zda je obsah, který vidí, pozměněný nebo uměle vytvořený nějakými moderními nástroji s AI.“

A aby YouTube reagoval na rostoucí požadavky transparentnosti svých služeb a obsahu na nich, nově nařídí tvůrcům krátkých i dlouhých videí, aby informovali své publikum, pokud některé video obsahuje obsah, který lze snadno zaměnit se skutečnou osobou, místem nebo událostí, ale byl vytvořen nebo upraven pomocí generativní umělé inteligence nebo pomocí jiných podobných „umělých“ médií a nástrojů.

Za sebe mohu říci, že podobné iniciativy jenom vítám, protože je internet poslední dobou skutečně plný odpadu a účelově tvořeného obsahu, který je často bez jakékoliv hodnoty, zkreslený nebo dokonce lživý.

Nové požadavky na tvůrce obsahu na YouTube

YouTube zavádí povinné označení obsahu, který je generovaný s umělou inteligencí!
Zdroj: YouTube blog

Tvůrci svá videa budou muset nově viditelně označovat. A to v případě, že publikují obsah, který je

  • video digitálně upravené tak, že tvář jedné osoby je nahrazena zcela jinou tváří, zcela jiného člověka,
  • tvůrce obohatí video o synteticky generované lidské hlasy, například AI vyprávěč příběhu nebo nějaký AI komentátor,
  • tvůrce upraví video záběry skutečných událostí nebo míst tak, že ve výsledku taková místa vypadají jinak, než ve skutečnosti vypadají nebo vypadaly v minulosti,
  • do videa tvůrci vygenerují realistické scény zobrazujících fiktivní události, které se tváří jako skutečné události.

Když si tak pročítáme tyto informace, kdy bude nutné podobný obsah označit, již nyní asi tušíme, že takto bude do budoucna označena velká část obsahu. Vypsané informace výše, používají již dnes mnozí profesionální tvůrci a YouTubeři!

Naopak, podívejme se na informace, které popisují, kdy nebudou muset svá díla tvůrci videí označovat.

  • Pokud tvůrci ve svých videích udělají úpravu barev nebo přidají umělé světelné filtry,
  • přidají nějaké ty speciální efekty, jako je třeba rozostření pozadí nebo různé vintage efekty, vylepšující filtry nebo jiná vizuální vylepšení,
  • nebo přidají zjevně nerealistický obsah, jako je třeba jízda na jednorožci fantastickým světem, v pohádkovém světě, s pohádkovými bytostmi, a podobně. Prostě obsah, kdy ihned je zřejmé, že není realistický, z našeho světa

Jak bude označování zhruba vypadat se podívejte na obrázcích níže – z YoutTube blogu.

YouTube zavádí povinné označení obsahu, který je generovaný s umělou inteligencí!

Označení budou zaváděna v následujících dnech a týdnech, a to na mobilní aplikaci a později i na stolních počítačích nebo v televizích. Daná označení se budou zobrazovat v rozšířeném popisu videa s upozorněním, že obsah byl výrazně editován či digitálně generován.

YouTube zavádí povinné označení obsahu, který je generovaný s umělou inteligencí!

Ještě přidáme informaci o ochraně uživatelů na YouTube

Souběžně s tím, YouTube již dříve také oznámil, že i nadále pracuje na aktualizovaném procesu ochrany osobních údajů, aby si mohli lidé požádat o odstranění obsahu generovaného umělou inteligencí nebo jiného syntetického či pozměněného obsahu, který simuluje identifikovatelnou osobu, včetně její tváře nebo hlasu. Uvidíme, jak to bude vypadat v praxi, brzy budeme mít jistě další informace o tom, jak vlastně tento proces bude úspěšný.

Pojďme si shrnout nové informace

YouTube nově od tvůrců vyžaduje, aby zveřejnili, když jejich videa obsahují obsah generovaný umělou inteligencí nebo pozměněný obsah, který by mohl být zaměněn za skutečný. V popisu videa nebo na přehrávači se mají lidem objevovat informační štítky. Výjimky mají platit pro nerealistické nebo jen velmi drobné změny, u kterých to nemá vliv na matení lidí.

V některých případech může YouTube přidat štítek, i když jej tvůrce sám nezveřejnil, zejména pokud má pozměněný nebo syntetický obsah potenciál zmást nebo uvést v omyl.

Tento krok má za cíl zvýšit transparentnost, vybudovat důvěru a pomoct divákům pochopit rostoucí roli umělé inteligence při vytváření digitálního obsahu. A takovou inciativu jen vítáme.

ZDROJ INFORMACÍ:YouTube blog
David Groh - DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem na sítích
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o podnikání, online marketingu, komunikaci a prodeji. Přináším lidem své znalosti, zkušenosti, ověřené a praktické informace! Takové informace, které jdou do detailu a skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!