WordPress 6.3 změní minimální povolenou verzi PHP, a to z verze 5.6.20, na verzi 7.0.0.

Máte webové stránky postavené na WordPress? Pokud ano, tak si zařiďte u své hostingové společnosti PHP minimálně ve verzi 7.0.0. A pokud si své webovky nespravujete sami, tak si toto vyřešte s tvůrcem vašeho webu. Jistě chcete, aby váš web běhal bez potíží i další roky.

David Groh
Co je to vstupní stránka webu (landing page)
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

WordPress oficiálně ukončuje podporu PHP ve verzích PHP 5.x.x, a to ve své nadcházející aktualizaci WordPress 6.3, která se očekává na 8. srpna. Minimální podporovaná verze PHP je u WordPressu od roku 2019 nastavena na PHP 5.6.20. V příští aktualizaci tak bude minimální akceptovatelná a podporovaná verze PHP zvýšena až na PHP 7.0.0. Ta doporučená verze PHP, aby vám WordPress web běhal jak Švýcarské hodinky, zůstane stejná, a to PHP 7.4.x a vyšší.

(Co je to PHP se dočtete na české Wikipedii) Vám ale stačí vědět, že vaše webové stránky toto potřebují a že to musíte mít v určité minimální verzi, aby vám web běhal správně, bezpečně a rychle.

„Minimální podporovaná verze byla naposledy upravena ve WordPressu 5.2 v roce 2019 a od té doby používání PHP 5.6.20 kleslo na 3,9 % monitorovaných instalací WordPressu (k červenci 2023)“, řekl hlavní vývojář WordPress, pan John Blackbourn.

„Neexistuje žádné konkrétní procento využití, pod které musí verze PHP klesnout, než bude podpora ve WordPressu zrušena, ale historicky správci projektu používali jako základ 5 %. Nyní, když je využití PHP 5.6 výrazně pod úrovní 3,9 % a každých několik týdnů klesá o 0,1 %, se plány na zvýšení minimální podporované verze PHP mohou pohnout kupředu.“

Blackbourn také zdůraznil, že podpora WordPress pro vyšší verze, jako jsou PHP 8.0, 8.1 a 8.2 je „velmi dobrá“ a přispěvatelé (tvůrci WordPress) mohou brzy jednat podle návrhu kritérií, která jim umožní odstranit označení podpory „beta“ na nových verzích PHP. Téměř 26 % uživatelů WordPressu již provozuje stránky na PHP 8.0+.

Před tímto minimálním požadovaným zvýšením verze PHP, na kterých májí běžet WordPress webové stránky, někteří poskytovatelé hostingů dokonce vzali věci do svých rukou a vyzvali své uživatele, aby si přešli na novější verze PHP.

K rozhodnutí změnit minimální podporovanou verzi PHP ve WordPress dochází po zdlouhavé sedmiměsíční diskusi komunity kolem vývoje tohoto redakčního systému. Tato bouřlivá diskuze překvapivě vyvolala mírný odpor ke změně, nicméně ke změně dojde.

Přestože weby, které zůstávají na PHP 5.6, nemohou upgradovat na vyšší verzi než WordPress 6.2, budou stále dostávat bezpečnostní aktualizace, protože projekt je v současnosti backportuje na až na verze 4.1+ .

Zvýšení minimální verze PHP, na verzi 7.0.0, bude mít mnoho výhod pro celý ekosystém šablon, témat a pluginů ve WordPress, výrazně sníží využití paměti pro upgradované weby a poskytne lepší zabezpečení a vylepšení základních nástrojů.

„Neexistují žádné plány na zvýšení minimální podporované verze PHP,“ řekl Blackbourn. „Základní tým bude i nadále sledovat používání verzí PHP a spolupracovat s hostitelským týmem, aby povzbudil jednotlivé uživatele systému WordPress a hostingové společnosti k co nejrychlejší aktualizaci verzí PHP. Základní úroveň 5% využití se bude i nadále používat v dohledné budoucnosti jako jakási hranice k ukončení akceptace PHP.“

A co si z toho vzít?

Máte webové stránky postavené na WordPress? Pokud ano, tak si zařiďte u své hostingové společnosti PHP minimálně ve verzi 7.0.0. A pokud si své webovky nespravujete sami, tak si toto vyřešte s tvůrcem vašeho webu. Jistě chcete, aby váš web běhal bez potíží i další roky.

A pokud si nevíte rady s tím, co je to PHP a k čemu vám to je u vašeho webu dobré, klidně mě kontaktujte, můžeme to společně projít a já vám mohu s vaším webem pomoct.

ZDROJ INFORMACÍ: WP Tavern
David Groh - jednatel DIGIZÍN
Autor příspěvku: David Groh
Sledujte mě
Tvořím pro vás články, podcasty, videa, návody, tutoriály a online kurzy. Vzdělávám tak jednotlivce i společnosti. Odbourávám strach z moderních technologií, rozvíjím digitální návyky a online dovednosti, šetřím lidem čas, peníze a nervy. Protože webové stránky, online obsah, sociální sítě, umělá inteligence a online aplikace přináší příležitosti i pro vás! Jen to musíte začít správně využívat.