Tvůrci redakčního systému WordPress stále neimplementovali generování obrázků ve formátu WebP.

Mimochodem, na redakčním systému WordPress běží více než ⅓ celosvětového internetu.

David Groh
Co je to nativní PR článek? Jak jej využít naplno? A na co byste si měli dát pozor?
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Před více než rokem jsem vás informoval o záměru tvůrců redakčního systému WordPress, integrovat přímo do základní funkcionality možnost generování všech obrázků do formátu WebP. Rok se ale s rokem sešel a kde nic tu nic. Žádná změna a nová funkcionalita tohoto skvělého redakčního systému se v tomto směru nekoná.

Měli byste používat obrázky WebP ve WordPress? Obrázky v novém a moderním formátu WebP vám pomůžou zrychlit vaše webové stránky. Jedná se o doporučený a osvědčený postup, který se má používat například s ukládáním do mezi-paměti cache, distribucí obrázků pomocí CDN a dalšími optimalizačními nástroji.

Od verze 5.8 (uvolněno 20.7.2021), WordPress ve výchozím nastavení podporuje obrázky WebP. To znamená, že můžete uložit a nahrát obrázky WebP na svůj web s WordPress bez použití jakéhokoliv přidaného pluginu. Podporuje jejich používání, ne však jejich automatické generování z jiných formátů.

Zásuvné moduly (pluginy) pro kompresi obrázků mohou převést vaše stávající obrázky do formátu WebP a případně zobrazit obrázky JPEG nebo PNG jako záložní možnost v prohlížečích, které ještě WebP nepodporují (i když na rovinu, takové prohlížeče u nás v ČR již téměř nenajdete, vše už podporuje WebP).

Pokud váš web používá mnoho obrázků a ty zpomalují váš web, měli byste určitě zvážit použití obrázků ve formátu WebP. Bohužel to musíte stále dělat ručně, rovnou je nahrát ručně ve zmíněném moderním formátu nebo za pomoci právě zmíněných zásuvných modulů = pluginů je v administraci nechat převést.

Původní článek z 15.4.2022

15.4.2022 – Pokud máte své webové stránky postavené na nejrozšířenějším redakčním systému WordPress, mohla by vás dnešní informace zajímat. Tvůrci WordPress oznámili své rozhodnutí formálně přehodnotit vysoce kontroverzní funkci WebP by Default.

WordPress oznámil, že přehodnocuje svůj návrh na zavedení automatického generování obrázků ve formátu WebP kvůli vášnivému celosvětovému odporu, který se nové funkci dostalo od komunity uživatelů a odborníků.

V oznámení tvůrců redakčního systému WordPress bylo uvedeno, že formálně prozkoumají návrhy předložené komunitou WordPress, aby se mohli lépe rozhodnout pro další kroky.

Jaký je vlastně obrázek ve formátu WebP?

Sociální síť TikTok nově prodlužuje délku popisu u nahraných video příspěvků.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Jistě všichni znáte obrázky a fotografie ve formátu JPG. Že ne? Ale ano, znáte. Protože téměř všichni máte doma digitální foťáky nebo mobilní telefony a všechna tato zařízení obvykle vaše vyfocené fotografie ukládají do formátu JPG (JPEG).

Existují mnohé další datové formáty pro elektronické obrázky a fotografie, záleží na jaké využití je potřebujete. Liší se například formáty profesionální fotografie od běžných využití obrázků.

Jeden z formátů je právě i formát WebP. WebP je ztrátový i bezztrátový kompresní souborový formát pro rastrové obrázky. Vyvinula jej firma Google ze svého formátu videa VP8, již 30. září 2010. Formát podporuje dokonce průhlednost a případnou animaci.

Co to v reálu znamená? Formát WebP je ideálním formátem obrázků pro použití na webových stránkách. Proč? Protože zachovává dobrou kvalitu obrázku při minimální velikosti dat samotného obrázku. A pokud jde o webové stránky, je nutné je načítat rychle. Proto je co nejmenší datový tok zcela na místě.

Například již komprimovaná fotografie JPG, která má třeba 500 kB, je ve formátu WebP veliká pouze cca 150 kB. I my zde v našem magazínu používáme převážně fotografie ve formátu WebP.

Povolení obrázků WebP ve výchozím nastavení WordPress, co to reálně znamená?

Co je to vstupní stránka webu (landing page)
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

WordPress původně oznámil návrh na přidání funkce, která by automaticky generovala více verzí každého obrázku použitého na webu, stejně tak i verze WebP všech nahraných obrázků.

Účelem nové funkce mělo být usnadnit majitelům a provozovatelům webových stránek nahrávání obrázků na WordPress a umožnit WordPressu vytvářet optimalizované verze WebP. Nový formát WebP by pomohl snížit velikost souboru a zvýšit výkon každého webu postaveného na WordPress systému.

Ohledně nové funkce WebP se rychle objevily obavy, protože mnozí zjistili, že některým webům rychle dojde místo na disku, díky nutnému ukládání nových až milionů dalších obrázků, právě ve formátu WebP.

Někteří zástupci komunity odborníků navrhovali, aby tato zvažovaná funkce nebyla dodána jako automaticky zapnutá funkce. Řekli, že by bylo vhodnější, aby byla tato funkce ve výchozím nastavení vypnuta.

WordPress přehodnocuje nasazení WebP Feature Deployment

Co je to copywriting? Je to tvorba vysoce kvalitního a konvertujícího textového obsahu
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Ve výjimečně vášnivé sekci komentářů k návrhu této zvažované funckionality byla většina komentujících znepokojena možností, že provozovatelům webových stránek dojde místo na disku a v nejhorším případě budou mít nefunkční webové stránky a výrazně vyšší náklady v důsledku nákupu dalšího nutného místa na disku jejich webu.

V oznámení Adama Silversteina, hlavního vývojáře WordPress, uznal obavy komunity a zavázal se, že dalším krokem bude přehodnocení návrhu a návrat k přijatelnějším možnostem.

Mnoho uživatelů se obávalo navrhovaného zdvojnásobení počtu obrazových souborů, což by vedlo ke zvýšeným nákladům na hostování, nedostatku místa na disku nebo selhání zálohování.

V prohlášení se uvádí, že tvůrci systému WordPress budou zkoumat dopad na diskové úložiště z vytváření dalších obrazů WebP a obavu týkající se kompatibility WebP s dalšími funkcemi, jako jsou e-mailoví klienti, čtečky RSS a lazy load (líné načítání).

(protože ne všechny aplikace, staré webové prohlížeče, zastaralý emailový klienti a podobně umí správně prohlížet formát WebP)

Jaký je stav k dnešku – dne 15.4.2022.

Po dokončení průzkumu se WordPress zavázal přehodnotit, zda bude funkce WebP ve výchozím nastavení zapnutá nebo vypnutá a také zvážit uživatelské rozhraní, které usnadní zapnutí nebo vypnutí této funkce.

Chcete moji pomoc nebo konzultaci? Kontaktujte mě. Nezáleží na tom, jestli své online podnikání teprve plánujete nebo už ho máte. Jsem tady od toho, abych vám předal podporu, pochopení a také ty nejlepší informace z oblasti online podnikání, online marketingu a komunikace, tvorby webu, tvorby digitálního obsahu, sociálních médií a digitálních gadgetů.

David Groh - jednatel DIGIZÍN
Autor příspěvku: David Groh
Sledujte mě
Tvořím pro vás články, podcasty, videa, návody, tutoriály a online kurzy. Vzdělávám tak jednotlivce i společnosti. Odbourávám strach z moderních technologií, rozvíjím digitální návyky a online dovednosti, šetřím lidem čas, peníze a nervy. Protože webové stránky, online obsah, sociální sítě, umělá inteligence a online aplikace přináší příležitosti i pro vás! Jen to musíte začít správně využívat.