Tvůrci redakčního systému WordPress přehodnocují své rozhodnutí automatického generování obrázků ve formátu WebP.

Mimochodem, na redakčním systému WordPress běží více než ⅓ celosvětového internetu.

David Groh
David Groh
5 minut čtení
DIGIZÍN - Digitální magazín a služby
DIGIZÍN - Digitální magazín a služby

Pokud máte své webové stránky postavené na nejrozšířenějším redakčním systému WordPress, mohla by vás dnešní informace zajímat. Tvůrci WordPress oznámili své rozhodnutí formálně přehodnotit vysoce kontroverzní funkci WebP by Default.

WordPress oznámil, že přehodnocuje svůj návrh na zavedení automatického generování obrázků ve formátu WebP kvůli vášnivému celosvětovému odporu, který se nové funkci dostalo od komunity uživatelů a odborníků.

V oznámení tvůrců redakčního systému WordPress bylo uvedeno, že formálně prozkoumají návrhy předložené komunitou WordPress, aby se mohli lépe rozhodnout pro další kroky.

Jaký je ten elektronický obrázek ve formátu WebP?

Co je to vlog a proč je vlogování dnes tak populární?
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

Jistě všichni znáte obrázky a fotografie ve formátu JPG. Že ne? Ale ano, znáte. Protože téměř všichni máte doma digitální foťáky nebo mobilní telefony a všechna tato zařízení obvykle vaše vyfocené fotografie ukládají do formátu JPG (JPEG).

Existují mnohé další datové formáty pro elektronické obrázky a fotografie, záleží na jaké využití je potřebujete. Liší se například formáty profesionální fotografie od běžných využití obrázků.

Jeden z formátů je právě i formát WebP. WebP je ztrátový i bezztrátový kompresní souborový formát pro rastrové obrázky. Vyvinula jej firma Google ze svého formátu videa VP8, již 30. září 2010. Formát podporuje dokonce průhlednost a případnou animaci.

Co to v reálu znamená? Formát WebP je ideálním formátem obrázků pro použití na webových stránkách. Proč? Protože zachovává dobrou kvalitu obrázku při minimální velikosti dat samotného obrázku. A pokud jde o webové stránky, je nutné je načítat rychle. Proto je co nejmenší datový tok zcela na místě.

Například již komprimovaná fotografie JPG, která má třeba 500 kB, je ve formátu WebP veliká pouze cca 150 kB. I my zde v našem magazínu používáme převážně fotografie ve formátu WebP.

Povolení obrázků WebP ve výchozím nastavení WordPress, co to reálně znamená?

Digizín - Digitální lifestyle magazín a služby - WordPress
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

WordPress původně oznámil návrh na přidání funkce, která by automaticky generovala více verzí každého obrázku použitého na webu, stejně tak i verze WebP všech nahraných obrázků.

Účelem nové funkce mělo být usnadnit majitelům a provozovatelům webových stránek nahrávání obrázků na WordPress a umožnit WordPressu vytvářet optimalizované verze WebP. Nový formát WebP by pomohl snížit velikost souboru a zvýšit výkon každého webu postaveného na WordPress systému.

Ohledně nové funkce WebP se rychle objevily obavy, protože mnozí zjistili, že některým webům rychle dojde místo na disku, díky nutnému ukládání nových až milionů dalších obrázků, právě ve formátu WebP.

Někteří zástupci komunity odborníků navrhovali, aby tato zvažovaná funkce nebyla dodána jako automaticky zapnutá funkce. Řekli, že by bylo vhodnější, aby byla tato funkce ve výchozím nastavení vypnuta.

Opozice z komunity WordPress

Ve výjimečně vášnivé sekci komentářů k návrhu této zvažované funckionality byla většina komentujících znepokojena možností, že provozovatelům webových stránek dojde místo na disku a v nejhorším případě budou mít nefunkční webové stránky a výrazně vyšší náklady v důsledku nákupu dalšího nutného místa na disku jejich webu.

WordPress oznamuje, že přehodnocuje nasazení WebP Feature Deployment

Digizín - Digitální lifestyle magazín a služby
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

V oznámení Adama Silversteina, hlavního vývojáře WordPress, uznal obavy komunity a zavázal se, že dalším krokem bude přehodnocení návrhu a návrat k přijatelnějším možnostem.

Mnoho uživatelů se obávalo navrhovaného zdvojnásobení počtu obrazových souborů, což by vedlo ke zvýšeným nákladům na hostování, nedostatku místa na disku nebo selhání zálohování.

V prohlášení se uvádí, že tvůrci systému WordPress budou zkoumat dopad na diskové úložiště z vytváření dalších obrazů WebP a obavu týkající se kompatibility WebP s dalšími funkcemi, jako jsou e-mailoví klienti, čtečky RSS a lazy load (líné načítání).

(protože ne všechny aplikace, staré webové prohlížeče, zastaralý emailový klienti a podobně umí správně prohlížet formát WebP)

Jaký je tedy stav k dnešku?

Po dokončení výzkumu se WordPress zavázal přehodnotit, zda bude funkce WebP ve výchozím nastavení zapnutá nebo vypnutá, a také zvážit uživatelské rozhraní, které usnadní zapnutí nebo vypnutí této funkce.

A jak jste na tom vy? Jaké používáte formáty a velikosti obrázků na svých webových stránkách? Pochlubte se nám do diskuze pod článkem.

David Groh - DIGIZÍN - Digitální magazín a služby
Publikoval David Groh Jednatel
Kde mě můžete ještě najít:
Provozovatel internetového projektu DIGIZÍN. Jako redaktor vytváří obsah digitálního magazínu. Jako konzultant pomáhá klientům v oblasti online podnikání, online marketingu, SEO, SEM a copywritingu. David je také milovníkem dobrého jídla, moderních gadgetů, marketingu, zdravého životního stylu, sportu, fitness a cestování.