Pravidelné čtení má pozitivní vliv na vaše zdraví.

Občas je dobré ze stavit a relaxovat. V každodenním pracovním shonu je totiž naše zdraví vystaveno mnoha negativním vlivům.

David Groh
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Pravidelné čtení je často vnímáno pouze jako zdroj zábavy, někdy jako nástroj, jak zabít dlouhé chvíle. Případně ho také bereme jako studnici nových znalostí. Věděli jste ale, že kromě toho má pozitivní vliv i na vaše tělo? Pravidelné čtení je činnost, která je velmi užitečná. Více, než by si kdokoliv z nás myslel.

Pokud pravidelně čtete, určitě víte, co vám tato činnost přináší a co se vám na ni líbí. Pokud jste knihu nedrželi v rukou již dlouhou dobu, možná četbě neprávem křivdíte. O co tedy přicházíte při zanedbávání čtení?

Pravidelné čtení silně stimuluje mozek.

Pravděpodobně každého napadne, že čtení stimuluje činnost mozku. Ano, je to první věc, která vás napadne. Ano, je to dobře známý fakt. Ano, stimulace probíhá v části mozku, která vám pomáhá procítit zkušenosti popsané v textu knihy.

Funguje to tak, že když se v knize píše třeba o malinách, tak si ji umíte nejen okamžitě představit, ale stimuluje se i oblast mozku, která je zodpovědná za čich. Tedy čtení je odpovědné za stimulaci různých částí mozku, což vede k jeho lepší funkci a zdraví.

Častější čtení pomáhá budovat i šedou hmotu mozkovou.

Několik aktuálních vědeckých studií poukázalo na pozitivní vliv čtení při obraně vůči kognitivním poruchám a Alzheimerově chorobě. Jedna studie dokonce ukázala, že se během čtení zvýšilo propojení různých oblastí mozku, které spojují ovládání řeči a rovnováhy. Vědci to zjistili při monitorování lidí, kteří právě četli knihy.

Kvalitní knihy vám při čtení sníží úroveň negativního stresu.

DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

V dnešní době jsme všichni vystaveni velkému tlaku z okolí a z toho vyplývajícímu stresu. Když se začtete do knihy, zapomenete na své starosti. Tím snížíme hladinu stresových hormonů ve svém těle. Čtení lze tedy vnímat i jako formu relaxace. Kromě čtení se doporučuje i poslech hudby, procházka či vychutnávání čaje, sex nebo jiný váš rituál.

Univerzita ve městě Sussex provedla studii, která prokázala, že čtení ostatní popsané relaxační činnosti dokonce v pozitivním směru porazilo. Čtení stres snížilo více než ostatní činnosti. Je to dáno tím, že pokud se pořádně začtete do knihy, na malou chvilku zapomene na vše kolem vás. Na zpomalení srdečního rytmu a uvolnění svalů přitom stačí pouhých deset minut zajímavého čtení.

Kniha přináší pocit dobré nálady.

S klesáním stresu souvisí růst dobré nálady. Vědci ve svých studiích potvrdili, že dobrá kniha dokáže zlepšit náladu a zvýšit pocity štěstí u testovaného jedince. Díky četbě si mnoho lidí uvědomí, že štěstí neplyne z peněz ani z materiálních hodnot. Tedy jako sekundární efekt může mít pravidelné čtení vliv na vaši spokojenost se životem.

Fikce v knihách zlepšuje empatii.

Pravidelné čtení má pozitivní vliv na vaše zdraví.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Pokud čtete odbornou literaturu, zlepšíte si své znalosti a dovednosti. Pokud čtete fikci, učíte se o lidech a jejich vztazích. Podle různých prohlášení psychologů, čtení fikce slouží jako nástroj pro zlepšení empatie a sociálních schopností.

Podle vědců z Torontské univerzity je dobré pro zlepšení porozumění jiných lidí číst romantické a detektivní příběhy. Proto hodně čtěte, nejenom že budete znát více, ale i vaše okolí vám poděkuje. A mozek vám poděkuje ve stáří, kdy bude v daleko lepší kondici, než by byl bez pravidelného čtení.

Líbí se vám tento příspěvek? Trénujte své pravidelné čtení třeba právě na našem magazínu. Jistě se dozvíte mnoho zajímavostí, díky kterým budete žít lépe a aktivněji. A pokud máte na srdci i blaho svých blízkých, klidně sdílejte náš magazín nebo tento článek svým přátelům a své rodině nejenom na sociálních sítích.

David Groh - jednatel DIGIZÍN
Autor příspěvku: David Groh
Sledujte mě
Tvořím pro vás články, podcasty, videa, návody, tutoriály a online kurzy. Vzdělávám tak jednotlivce i společnosti. Odbourávám strach z moderních technologií, rozvíjím digitální návyky a online dovednosti, šetřím lidem čas, peníze a nervy. Protože webové stránky, online obsah, sociální sítě, umělá inteligence a online aplikace přináší příležitosti i pro vás! Jen to musíte začít správně využívat.