Máte, kromě práce, čas i na vaše zdraví? Nordic walking je skvělou volbou.

Nordic walking (severská chůze) je krásný sport, nalézající se někde mezi kondičním tréninkem a příjemnou vycházkou do přírody. Proto je vhodný pro širokou veřejnost, včetně všech návštěvníků, kteří čtou naše příspěvky.

David Groh
Nordic walking lze provádět v průběhu celého roku.
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Kromě vzdělávání o podnikání, marketingu, různých strategiích a podobně, je důležité držet krok i s informacemi o zdravém životním stylu. Proto pravidelně informujeme o zajímavých oblastech pro váš osobní rozvoj, včetně rozvoje vašeho tělesného a duševního zdraví.

Dnes se podíváme na skvělou aktivitu pro vaše volné chvíle, kterou ocení právě vaše tělesné i psychické zdraví a následně i osobní a pracovní život. Tou skvělou aktivitou, vhodnou téměř pro každého, je severská chůze, neboli Nordic walking.

Nordic walking je jedním z fenoménů poslední doby. Jistě jste si všimli, že i naše turistická centra jsou plná „chodců s holemi“. Neustále se mluví o zdravotních účincích na tělo i mysl, pokud tuto skvělou činnost provádíte. Pokud se chcete dozvědět, jaká jsou specifika severské chůze, čtěte dále.

Nordic walking pochází z Finska, odkud se rozšířil do celé Evropy. Původně byl důležitou složkou letní přípravy běžců na lyžích, protože chůze s holemi je velmi podobná právě tomuto zimnímu sportu. Zdraví prospěšné účinky z Nordic walking během několika let vytvořily aktivitu oblíbenou u široké veřejnosti, zejména pak u lidí se sedavým zaměstnáním, mezi které patřím i já.

Jak jsem zmínili výše, Nordic walking je významnou složkou zdravotní prevence. Výrazně snižuje možnost výskytu tzv. civilizačních chorob, především obezity a také napomáhá udržení a zlepšení tělesné kondice. Chůze s holemi, na rozdíl od běžné turistiky nebo joggingu, rovnoměrně zatěžuje horní i dolní část těla, přičemž zároveň odlehčuje kloubům. Nejen proto je tato aktivita vhodná pro všechny věkové a výkonnostní kategorie.

Jaké výhody přináší Nordic walking tělesnému a duševnímu zdraví?

Nordic walking lze provádět v průběhu celého roku.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Nordic walking je krásný sport nalézající se někde mezi kondičním tréninkem a příjemnou vycházkou do přírody. Správné použití holí umožňuje zapojení až devadesáti procent všech svalů vašeho těla. Posíleno tak bude rovnoměrně svalstvo celého těla. I při zátěži celého těla nebudete pociťovat větší únavu, než při běžné chůzi, spíše naopak.

Nordic walking je skvělou volbou pro všechny věkové kategorie. Chodce najdeme již mezi dětmi, ale na výlet s nimi jistě rádi vyrazí i jejich rodiče a prarodiče. Možnost individuální volby terénu a tempa chůze umožní pohyb i méně tělesně zdatným jedincům.

Severská chůze je vhodná pro úplné začátečníky, kteří se právě na začátku tohoto roku rozhodli udělat něco pro své zdraví. Je však vhodná i pro vrcholové sportovce, kterým může skvěle doplnit tréninkový plán.

Sedavý způsob života, který má velká část populace, je spojen s mnoha problémy od bolestí zad až po nadváhu. Nordic walking poskytuje ideální možnost, jak zlepšit celkový zdravotní stav, kondici a nabízí příležitost, seznámit se s mnoha novými a zajímavými lidmi.

Všechny sportovní aktivity jsou spojeny i s psychickou pohodou. Vaše duševní rozpoložení je nedílnou součástí celkového zdraví, spokojeného života a také výkonu ve vašem zaměstnaní, případně při vašem podnikání. Aktivní lidé jsou jednoduše veselejší a mají větší radost ze života.
Při zvládnutí správné techniky chůze dosáhnete až 30% odlehčení kloubů. Proto může být Nordic walking doplňkem nejrůznějších rehabilitací a aktivitou vhodnou i pro lidi s nadváhou, jejichž klouby jinak pohybem trpí. A co si budeme povídat, velká část podnikatelů skutečně trpí nadváhou, díky absenci pravidelného sportování a pohybu.

Severská chůze dále napomáhá správnému držení těla a odstranění bolestí zad. Srdeční tepová frekvence je aktivní chůzi zvýšena o 10 až 15 úderů za minutu a napomáhá tak zlepšit kardiovaskulární oběh, prokrvení a okysličení organismu.

Ve srovnání s obyčejnou chůzí zvyšuje Nordic walking až o 25% energetický výdej, proto je ideální k redukci tělesné hmotnosti. Ovšem pozor, lidské tělo obvykle začne spalovat energetické tukové zásoby až cca po půl hodině aktivního pohybu, proto se snažte pokaždé chodit alespoň 1 hodinu.

Na co nezapomenout při přípravě na vycházku a túru?

Nordic walking lze provádět v průběhu celého roku.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Při sportování (včetně Nordic walking) nezapomeňte dbát na pravidelný pitný režim. Při pohybu tělo spotřebuje více vody než v klidovém režimu. Tomu by měl odpovídat i zvýšený příjem tekutin. Pro náročnější aktivity jsou ideální nesycené nealko nápoje bez sladidel, ideálně minerální vody s obsahem hořčíku.

Nordic walking je sport jako každý jiný, proto byste ani v tomto případě neměli zapomenout na zahřátí a strečink. Protažením svalových skupin výrazně snížíte riziko poranění.

Pokud si ovšem myslíte, že termín „Severská chůze“ zahrnuje všechny pohybové aktivity využívající hole, jste na omylu. Důležitá je správná technika i vhodně zvolené vybavení. Speciálně navržené hole pro Nordic walking by měli mít na konci pevná poutka a hladká madla. Jejich výška by měla dosahovat k loktům budoucího uživatele.

Neměli byste podcenit ani správný výběr sportovní obuvi. Boty by neměly nikde tlačit a měly by být pohodlné i při chůzi na delší vzdálenosti. Doporučujeme nízkou pevnou obuv umožňující volný pohyb v kotníku. Samozřejmě, pokud jste již zdatnými chodci a chodíte ve vysokých horách, jistě doporučíme raději správnou outdoorovou obuv nebo pohorky.

Nordic walking je možno provozovat po celý rok. Proto nesmutněte, že je venku právě sychravo, období špatného počasí a nízkých teplot. Vhodně zvolené pohodlné oblečení a obuv vám zajistí komfort i v horším počasí.

Sportovní oblečení by mělo být nedílnou součástí vaší výbavy. Vhodná kombinace jednotlivých funkčních vrstev a materiálů zpříjemní chůzi a také pomůže ke zlepšení vašeho sportovního výkonu.

Při teplém letním počasí doporučujeme oděv z prodyšných chladivých materiálů se schopností transportu potu od těla. Naopak, při chladnějším počasí zvolte teplejší materiály taktéž prodyšné a schopné odvádět vlhkost.

Zvládnutí správné techniky Nordic walking

Nordic walking lze provádět v průběhu celého roku.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Nepatrné rozdíly nejdeme při chůzi z kopce, po rovině i do kopce. Pohyb rukou je velmi podobný běžkařskému stylu. Hůlku byste měli zapichovat přibližně na úrovni paty nohy, kterou máte vepředu. Úhel v lokti by se měl pohybovat kolem devadesáti stupňů. V konečné fázi ruku natáhneme a hůlku pustíme, proto jsou nezbytná pevná a kvalitní poutka. Poslední fáze je doplněna odrazem právě z tohoto poutka.

Pohyb nohou se liší od běžné chůze. Kroky jsou delší a došlapovat byste měli na patu přední nohy, přičemž byste dále měli přejít přes celé chodidlo tak, aby odraz k dalšímu kroku vycházel ze špičky. Mírně pokrčená kolena při došlapu tlumí nárazy a otřesy. Nesmíme opomenout, že se jedná o protisměrný pohyb, kdy vepředu je vždy opačná noha a ruka (to znamená, že spolu s pravou rukou je vepředu levá noha a naopak). Zapíchnutí hole a odraz ze zadní nohy by měly probíhat současně. Tělesná hmotnost se tak rozloží mezi končetiny a hole, čímž se nohám výrazně ulehčí. Koordinace pohybu může být zpočátku trochu náročná, ale nenechte se tím odradit. Trup by měl zůstat narovnaný nebo v mírném předklonu. Ramena táhněte od uší a nevytáčejte se v bocích.

Při chůzi do kopce jsou kroky kratší a trup ve větším sklonu. Pro pohyb z kopce je důležité dělat kroky taktéž kratší a hole zapichovat spíše za sebe. Těžiště těla se nachází níže. Pro začátečníky je nejvhodnější chůze do mírného kopce.

Co si můžete o Nordic walking zapamatovat?

Nordic walking je krásný sport nalézající se někde mezi kondičním tréninkem a příjemnou vycházkou do přírody. Pokud stále váháte, zda si severskou chůzi vyzkoušet či ne, nabízíme vám stručné shrnutí Pro i Proti.

Výhody:

Mezi nesporné výhody patří nízké náklady spojené s Nordic walking. Chodit můžete prakticky kdykoli a kdekoli. Je to snadný způsob jak zlepšit váš zdravotní stav, seznámit se s novými lidmi i zvýšit si duševní a psychickou pohodu. Naše země, stejně jako ostatní státy, je plná nádherných zákoutí, která z oken aut nemáte šanci zahlédnout. Nordic walking umožní výstup na horské hřebeny, procházky v údolích řek i méně fyzicky zdatným jedincům a zároveň ideálně doplňuje kondiční trénink vrcholových sportovců.

Nevýhody:

Nevýhodou mohou být počáteční problémy při nesprávné koordinaci pohybů těla, ovšem ty časem pominou a vy si můžete naplno užívat radost z pohybu. Počáteční investice do vybavení a vhodného oblečení se mohou zdát poněkud vyšší. Kvalitní materiály a technologie ovšem bezesporu zvýší vaše pohodlí a umožní vám lépe se soustředit na výkon.

Stále nejste pevně rozhodnuti? V dnešní době existují i centra zastřešující vyškolené instruktory, kteří vám mile rádi poradí, pomohou a doporučí to, co je pro vás nejvhodnější.

David Groh - jednatel DIGIZÍN
Autor příspěvku: David Groh
Sledujte mě
Tvořím pro vás články, podcasty, videa, návody, tutoriály a online kurzy. Vzdělávám tak jednotlivce i společnosti. Odbourávám strach z moderních technologií, rozvíjím digitální návyky a online dovednosti, šetřím lidem čas, peníze a nervy. Protože webové stránky, online obsah, sociální sítě, umělá inteligence a online aplikace přináší příležitosti i pro vás! Jen to musíte začít správně využívat.