WebP je formát obrázků vyvinutý společností Google jako alternativa k jiným běžným formátům digitálních obrázků a fotografií, jako jsou třeba JPEG a PNG. Název „WebP“ je složenina 2 slov „web“ a „picture“ (obrázek), což naznačuje hlavní zaměření tohoto digitálního formátu, a to na optimalizaci obrázků pro použití na webu a v online prostředí.
Hlavní výhodou formátu WebP je jeho schopnost poskytovat vysokou kvalitu při nízkých datových velikostech. To znamená, že takto můžete zvýšit rychlost načítání vašich webových stránek a snížit zátěž na internetové sítě. WebP dosahuje skvělých výsledků kombinací různých technik komprese (stlačení dat), včetně ztrátové a bezztrátové komprese.
Nyní pro nerdy a geeky: WebP kombinuje několik technik komprese, včetně predikčního kódování a bezztrátové komprese, které umožňují dosáhnout větší komprese dat bez výrazného poklesu kvality vizuálního zobrazení. Formát podporuje jak ztrátovou, tak bezztrátovou kompresi, což znamená, že lze volit kompromis mezi kvalitou a velikostí souboru.
Jak jsem již zmínil, WebP je obzvláště vhodný pro použití na webových stránkách, kde rychlé načítání obrázků a nízká datová spotřeba jsou důležité faktory. Díky implementaci WebP obrázků se budete líbit jak lidem, tak i vyhledávačům.
Dnes již většina webových prohlížečů podporuje formát WebP, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera a dalších. Nicméně, některé opravdu hodně staré verze prohlížeče a stará zařízení mohou mít omezenou nebo žádnou podporu pro tento formát. Ale na rovinu, ještě jsem se nesetkal, že by běžní uživatelé měli takto děsně zastaralé prohlížeče, aby jim nefungovali v prohlížeči obrázky ve formátu WebP.
Pokud jde o výhody a nevýhody formátu WebP, pojďme si některé hlavní ukázat.
WebP obrázky můžete mít zdarma.

Abyste měli své obrázky v této moderní variantě, tj. ve formátu WebP, není těžké si je konvertovat z vašich stávajících obrázků, které máte v jiných formátech. K tomu vám poslouží několik online nástrojů, které vám cennou službu poskytnou i zdarma. Pojďme si je představit.
Convertio: U tohoto nástroje vyzdvihnu snadné a intuitivní použití. Online aplikace v prohlížeči odporuje širokou škálu vstupních a výstupních formátů, umožňuje nastavení kvality komprese.
Nevýhody tu mohou být, ale pro 90% praktických využití je tento nástroj volbou číslo 1. A ty nevýhody? Některé pokročilé funkce mohou vyžadovat placenou verzi, někdy může být omezení velikosti souboru v bezplatné verzi.
Convertio sám používám při provozování DIGIZÍN a jsem s ním naprosto spokojený. A to používám pouze variantu zdarma.
Online-Convert podporuje mnoho vstupních a výstupních formátů, umožňuje konfigurovat kvalitu obrázků a další parametry komprese. Nevýhody také má, a to omezení velikosti souboru v bezplatné verzi a že některé pokročilé možnosti mohou vyžadovat právě placenou verzi.
Squoosh je vytvořený týmem Google, s intuitivním rozhraním, který umožňuje vizuální náhled komprese před a po a přidává také mnoho možností nastavení. Zmíním nevýhody, tento Google nástroj pro WebP formáty obrázků nemusí být tak uživatelsky přívětivý pro úplné začátečníky a nemá tak širokou škálu podporovaných formátů jako jiné nástroje.
Img2Go Také nabízí rychlý a snadný proces konverze, podporuje různé úpravy obrázků a filtry, výsledky mohou být stahovány ve formátu ZIP. A z jeho nevýhod připomenu, že opět některé pokročilé funkce mohou vyžadovat placenou verzi a existují ve free verzi omezení velikosti souboru.
Pamatujte si, že online nástroje pro konverzi různých formátů mohou mít omezení, co se týče velikosti a počtu souborů, rychlosti konverze a některých pokročilých funkcí v bezplatných verzích.
Vyberte si nástroj podle vašich potřeb a preferencí a vždy si důkladně přečtěte jejich podmínky použití. Jako online nástroj pro konverze souborů různých formátů osobně doporučuju právě Convertio!