Provozujete obsahové webové stránky? A chcete na nich vydělávat?

Hledáte nějaký ten vedlejší finanční příjem? Ukážeme vám, jak můžete na svém webu vydělat nějaké peníze navíc.

David Groh
David Groh
8 minut čtení
Provozujete obsahové webové stránky?
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Vaše webové stránky nejsou omezeny pouze na několik podstránek představujících váš blog nebo informace o vás. Váš web můžete při troše té píle a dlouhodobé aktivitě využít i jako zdroj vedlejších příjmů. Někdy se dokonce podaří z obsahových stránek udělat hlavní zdroj příjmů.

Dokonce můžete vytvořit webové stránky pouze s úmyslem vydělávání peněz. Vše, co potřebujete, je správná strategie a dlouhodobé odhodlání. A než se nadějete, váš web začne generovat příjmy.

Chtěli byste zjistit, jak může váš web vydělávat peníze? Ukážeme vám několik metod, které mohou zpeněžit váš web.

Budujte provoz té správné komunity lidí na vašem webu.

Za prvé, jakýkoliv web potřebuje návštěvníky! Ty správné návštěvníky, kteří se budou pravidelně vracet. To znamená, že musíte budovat opravdu kvalitní obsah s přidanou hodnotou. A za vaši práci a kvalitní obsah, který bude mít hodnotu pro návštěvníky, můžete chtít nějaký ten přivýdělek.

Návštěvníci jsou odrazovým můstkem, který vašemu webu pomůže do budoucna vydělat peníze. V dokonalém světě byste spustili svůj web a okamžitě vydělali peníze. Tak to ale v reálu nefunguje.

Nemůžete spustit nový web a začít zpeněžovat hned. Musíte vytvořit konzistentní provoz webových stránek. Pokud váš web nemá žádné návštěvníky, není žádná šance, že za vaši snahu o kvalitní obsah někdo utratí peníze.

Musíte zajistit, aby vaše webové stránky poskytovaly vaší cílové skupině něco hodnotného. Pokud jste odborníkem v určité oblasti a chcete pomáhat lidem svým obsahem, je důležité zjistit, co lidé hledají a potřebují. A využít to k přilákání dlouhodobého publika.

Poté, pokud máte dlouhodobou návštěvnost toho správného publika, můžete nenásilnou formou začít zpeněžovat svoji (někdy úmornou) práci. Pojďme se podívat jak.

Affiliate marketing

Provozujete obsahové webové stránky?
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

Affiliate marketing umožňuje vašemu webu generovat příjem marketingem (propagací) produktů jiné společnosti. Jako affiliate partner obdrží finanční odměnu za dosažení obchodních výsledků pro inzerenta.

V jednoduchosti, probíhá to obvykle tak, že máte na webu obsah informující o produktech vašeho affiliate partnera, a když takový obsah dostatečně zaujme čtenáře / diváka, tak se proklikne k partnerovi a tam si produkt nebo službu zakoupí. Vy poté obdržíte provizi z takového prodeje produktu / služby.

Budete si muset vybrat, které produkty a služby chcete propagovat prostřednictvím affiliate marketingu. To by mělo být v souladu s vaší specializací a v souladu s vaším webem. Asi není dobré psát blog o zdravé výživě a poté dát odkazy na třeba fastfoodové restaurace.

Pokud nemáte ponětí, jak vybrat své affiliate produkty, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je připojit se k affiliate síti. U nás v České republice můžete například využít affiliate síť e-HUB.

Generování potenciálních zákazníků.

Provozujete obsahové webové stránky?
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

Jak vaše webové stránky získávají větší návštěvnost, můžete se spojit s několika značkami ve vašem oboru zájmu. Pokud je vaše webová stránka navštěvovanou webovou stránkou a patříte k určité autoritě, stanete se velmi atraktivní pro značky, které hledají místo pro propagaci svých produktů a služeb.

Potenciální zákazníci pomáhají firmám oslovit více zákazníků. Díky spolupráci s různými značkami bude váš web vydělávat peníze generováním potenciálních zákazníků. Je to podobné tomu, jak funguje affiliate marketing. Generování potenciálních zákazníků je však jiné, protože v tomto případě podniky nutně nehledají prodej – místo toho pomáháte podnikům rozšířit jejich dosah.

Velmi populární Dropshipping.

Provozujete obsahové webové stránky?
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

Můžete vytvořit web zaměřený na konkrétní produkt (nebo typ produktu) a prodávat je prostřednictvím dropshippingu. V tomto procesu nebudete držet žádné zásoby ani materiál – budete zboží posílat přímo od výrobce. Tomu se říká dropshipping.

Vaše webové stránky budou muset nejprve vybudovat návštěvnost a poté můžete otevřít dropshippingovou firmu a prodávat produkty (např. oblečení, make-up a kosmetické produkty). Když si někdo objedná produkt, bude fyzicky odeslán přímo od výrobce vašemu zákazníkovi.

Vaše webové stránky v podstatě fungují jako prostředník mezi zákazníkem a výrobcem. Naučit se proces dropshippingu není těžké a může to být skvělý způsob, jak si vydělat nějaké peníze navíc.

Zkuste prodávat digitální produkty.

Prodej digitálních produktů na vašem webu je další způsob, jak vydělat peníze z vaší každodenní práce. Pokud jste odborníkem v určité oblasti, můžete tyto znalosti zabalit do několika e-knih, videokurzů, webinářů a užitečných nástrojů. Pokud nemáte dovednosti, abyste je vytvořili sami, můžete se spojit s různými dodavateli ve vašem oboru.

Existují stovky lidí, kteří vydělávají peníze prodejem kurzů v online. Lidé, kteří se zabývají affiliate marketingem, mohou například najít hodnotu ve videokurzu s názvem „Tajemství affiliate marketingu“. Může to znít jako jednoduchý přístup, ale vytvoření digitálního kurzu vyžaduje spoustu výzkumu a plánování a musíte být skutečně odborníkem v daném oboru!

Přidejte si na web sekci poradenství.

Provozujete obsahové webové stránky?
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

Jako konzultant můžete nabídnout své odborné znalosti na individuální bázi. Návštěvníci mohou zaplatit předem hodinovou sazbu, aby se s vámi mohli zúčastnit online relací, přes  Zoom, Teams, Skype a podobně.

Znalosti, které sdílíte na svých konzultačních sezeních, budou záviset na vaší specializaci. Pokud jste například odborníkem na digitální podnikání, můžete se poradit s podnikateli, kteří se v této oblasti snaží růst.

Předplatné a přímo placený obsah. Například prémiové články a videa.

Webové stránky generují příjem z předplatného prémiového digitálního obsahu a také z měsíčních zásilek konkrétního produktu. Váš model předplatného by měl poskytovat produkt nebo službu, kterou by vaši zákazníci pravidelně chtěli.

Pokud se chcete vydat digitální cestou, můžete nabízet prémiový obsah, ke kterému se vaši návštěvníci dostanou pouze prostřednictvím placených předplatných. Prostřednictvím efektivního marketingu může váš model předplatného vyvolat u vašich návštěvníků pocit, že jsou součástí exkluzivního VIP klubu.

Prodej reklamního prostoru je asi nejčastější způsob zpeněžení obsahového webu.

Inzerentům můžete umožnit zabírat místo v malých oblastech kolem vašeho webu, například na postranním panelu, ve spodní části webu nebo dokonce někde uprostřed obsahu.

Chcete-li dosáhnout úspěchu v prodeji reklamního prostoru, váš web potřebuje vysoký konverzní poměr a návštěvnost. Tato metoda vám pomůže vydělat peníze prostřednictvím modelu platby za proklik nebo platby za návštěvníka. Jinými slovy, budete placeni inzerenty podle počtu lidí, kteří kliknou na reklamu nebo navštíví jejich stránky.

Zvyšte dohledatelnost vašich webových stránek

Provozujete obsahové webové stránky?
Digizín – Digitální lifestyle magazín a služby

Nyní, když víte, že monetizace (zpeněžení) vašeho webu je proveditelná cesta, můžete začít svou postup k vydělávání peněz. Pamatujte, že výsledky neuvidíte hned, ale nenechte se odradit – váš obrat může být hned za rohem.

Naučte se, jak zvýšit viditelnost vašeho webu, pomůže vám to na něm vydělat peníze. Když vaši potenciální zákazníci hledají produkt nebo službu v online, použijí vyhledávač. A ten se jim snaží poskytnout nejlepší možné výsledky.

Pokud se váš web umístí na začátku stránky vyhledávání, potenciální zákazníci na něj s větší pravděpodobností kliknou. To je důvod, proč jsou SEO dovednosti také důležitým faktorem při monetizaci vašeho webu. Ale o SEO si povíme v jiném příspěvku.

David Groh - DIGIZÍN - Digitální magazín a služby
Publikoval David Groh Jednatel
Kde mě můžete ještě najít:
Provozovatel internetového projektu DIGIZÍN. Jako redaktor vytváří obsah digitálního magazínu. Jako konzultant pomáhá klientům v oblasti online podnikání, online marketingu, SEO, SEM a copywritingu. David je také milovníkem dobrého jídla, moderních gadgetů, marketingu, zdravého životního stylu, sportu, fitness a cestování.