Nahrávání videí na web je v dnešní době již celkem snadnou záležitostí. Ale jakou službu si vybrat? Přechod na služby pro streamování a hostování videa byl v posledních letech totiž velmi rychlý.
Začalo to celé jako úzce zaměřená oblast pro otrlé geeky, kteří tvořili vysoce specializovaná videa. Ale nyní jsou video portály způsobem, jakým téměř všichni lidé sledují videa v online prostředí a v aplikacích.
Samotná tvorba videa je v dnešní době, kdy máme všichni po kapsách nadupané mobilní telefony s kamerami celkem snadná. Proto je výběr správného formátu a správného umístění pro vaše videa vlastně náročnějším úkolem, než tvorba samotná.
Existuje tolik online video platforem, ze kterých si dnes může každý uživatel s video obsahem vybrat, že je snadné se nechat zahltit a nevybrat toho správného poskytovatele služeb.
Chci však ještě připomenout jednu věc! Nezapomeňte, že než budete něco někam nahrávat, nejprve se naučte produkovat kvalitní obsah, zvláště pokud se snažíte získat příznivce, kteří vás mají dlouhodobě sledovat. Jistě to sami znáte, jak je celý internet zahlcen kravinami, na které se nedá koukat. A mezi ně rozhodně nechcete patřit.
Jak jsem uvedl, nahrávání videí na internet je nyní snazší, než kdykoliv dříve. Bezplatný hosting videa, tj. místo, kde jsou videa uložena a z toho místa jsou přehrávána, je stejně běžný, jako snadná tvorba samotná.
Ale jakou službu si vybrat? Tady vám ukážu některé osvědčené “bezplatné” online hostingové služby pro vaše videa.
Začneme s YouTube, který zná snad každý.

Je těžké myslet na “bezplatné” online video, aniž byste mysleli na YouTube. Stejně jako jeho vlastník Google, který je znám jako místo pro vyhledávání obsahu (a vlastně čehokoliv), se slovo YouTube stalo synonymem pro vyhledávání videí, pokud hledáte skladbu, videoklip, ukázky filmu, soukromou tvorbu, herní streamy nebo jakoukoliv jinou video nahrávku. V takovém případě, kdy hledáte video, pravděpodobně nejdříve půjdete hledat na YouTube.
Není to bezdůvodné, protože YouTube je obrovská platforma a největší světový bezplatný web s videem pro každého. Můžete nahrávat videa až do velikosti 256 GB. A pokud překousnete, že vám do vaší tvorby cpe Google svoje reklamy, tak je to skutečně zadarmo místo pro vaši video tvorbu.
Kdokoli může vyhledávat vámi nahraná videa. Můžete svá videa ponechat soukromé, aby je mohli zobrazit pouze lidé s odkazem. YouTube také podporuje streamování živému publiku a později taková ukládá videa do kanálu uživatele.
Každý tvůrce obsahu může použít i reklamy k generování příjmů (pokud má dostatek sledujících). Pro diváky YouTube Premium tyto reklamy odstraňuje, avšak za měsíční poplatek. Prémioví členové také získají přístup k programům YouTube Original a prémiové hudební službě spolu se stahováním a přehráváním na pozadí.
Takže pokud chcete začít s publikací video nahrávek, YouTube je asi první volbou v poměru Cena / Výkon.
Druhým významným hráčem je Vimeo, který je ideálním místem pro byznys videa.

Vimeo má pověst video platformy pro lidi, kteří to s videem myslí vážně. Tuto pověst si tento portál vysloužil, protože byl nějakou dobu jedinou platformou, která poskytovala skutečně kvalitní video hostingové služby a to v minulosti zcela zdarma.
Díky tomu se Vimeo stalo oblíbeným mezi filmaři i animátory. Zatímco Vimeo již nemusí mít náskok před YouTube pokud jde o kvalitu, je stále na druhém místě v počtu uživatelů video hostingu na světě.
Aktuálně s bezplatným účtem Vimeo můžete nahrát pouze 500 MB za týden, a to s limitem 5 GB celkového uložiště. Pro lidi s většími ambicemi a poté, co si prostředí Vimeo vyzkoušíte, existují čtyři úrovně placených účtů: Plus, Pro, Business a Premium. Každá úroveň zvyšuje limit pro nahrávání spolu s přidáváním dalších funkcí, jako jsou přizpůsobitelné přehrávače pro vkládání na webové stránky a sociální média. Nejvyšší plán umožňuje mamutí uložiště až 7 TB pro nahrávání vašich videí.
Znáte někdo Twitch? Mohli byste…
Když se řekne Twitch, pravděpodobně se vám v první řadě vybaví živé vysílání pro herní publikum. Je to jedna z oblíbených platforem pro živé vysílání pro hráče a e-sporty. Služba Twitch se v posledních letech rozjela a mnoho lidí se rozhodlo sledovat své oblíbené tvůrce obsahu naživo, nikoli předem nahrané.
Twitch TV je dceřinou společností Amazonu. Twitch využil jejich úspěchu a začal svým uživatelům nabízet bezplatné hostingové služby a nyní na webu najdete kvanta nahraného obsahu i živého video vysílání.
Videa sahají od živých vysílání, až po videa natočená zcela off-line a nahraná po následné úpravě. Na Twitchi jste omezeni na 5 současných nahrání na uživatele, maximálně 100 nahrání za 24 hodin.
DailyMotion je (byl) další možností.
Po poměrně dlouhou dobu byl DailyMotion přímým konkurentem YouTube. DailyMotion poskytlo protipól YouTube v počátcích zákona o autorských právech na internetu a poskytovalo přístup k obsahu, proti kterému YouTube začalo zasahovat.
Reputace Dailymotion jako kovbojského / pirátského YouTube kanálu je nyní minulostí a mnoho firem a nových služeb využívá službu pro vložený obsah. Dailymotion také umožňuje uživatelům zpeněžit svůj obsah na základě počtu zhlédnutí.
U nás v ČR však není tato platformu sledovaná, proto ji zde uvádím spíše jako zajímavost.
Disk Google? Co že jako, ten také? Videa přímo s disku?

I když je Disk Google zdánlivě způsob zálohování osobních souborů, je také vhodný pro hostování videí. S Diskem Google vám uniká komunitní aspekt tradičních webů s videem a sociálních médií, ale má i své výhody.
Umístěte váš video soubor na Disk Google a takové video může být automaticky zpracováno na video YouTube. Videa také můžete sdílet pomocí odkazu nebo je vložit na webové stránky a příspěvky na sociálních sítích. Disk Google také můžete využívat pro uložení zvukových stop a podcastů.
Neexistuje žádný pevný limit pro velikost videa na Disku Google, pokud se vejde na váš Disk, můžete začít! V základu ale je bezplatný Disk Google omezen na pouhých 5 GB dat, což pro videa ve větším počtu není dostačující.
Samozřejmě Facebook nemůžeme opomenout.
Facebook toho se svou platformou od jejího založení udělal tolik (okopíroval tolik trendů, měl a má bezpečnostní problémy a incidenty), že by mohlo být jednodušší dneska uvést ve výčtu službu, kterou se nesnaží poskytovat (nezkopíroval). Facebook tedy poskytuje i jednoduché služby pro nahrávání videa a živé streamování, zdarma všem svým uživatelům.
Nahrání videa na Facebook je stejně snadné jako sdílení jakéhokoliv jiného příspěvku na vaší časové ose. Videa lze ukládat a nahrávat v rozlišení HD.
Když jsem načal Facebook, přidám také Instagram.

Instagram v posledních letech explodoval v popularitě. Pro nikoho není překvapením, že se platforma vlastněná Facebookem přesunula do oblasti videa, z oblasti uměleckých obrázků, kde původně začínala Kromě známé funkce Instagram Stories přidal Instagram v roce 2018 IGTV, službu delších video nahrávek.
Videa na IGTV mohou být dlouhá 15 sekund až 10 minut a na rozdíl od jiných platforem, musí být koncipovaná spíše na výšku než na šířku, tedy vhodná pro nahrávání na telefonech na stojáka. Populární uživatelé Instagramu tuto službu hojně využívají.
Twitter je také dobrým místem pro krátká videa.
Twitter možná není známý jako video služba, ale ve skutečnosti je velká část videa na internetu sledovaného denně právě prostřednictvím této platformy (hlavně v západním světě). Zdá se, že limit dvou minut a dvaceti sekund nebrání tomu, aby se prostřednictvím webu sdílely tisíce videí každý den.
Video můžete nahrávat prostřednictvím aplikace Twitter nebo webového prohlížeče. Twitter vlastní technologii Periscope a používá stejnou technologii k nativnímu živému vysílání na Twitteru. Živé vysílání je k dispozici nativně prostřednictvím aplikace Twitter.
Tak to byl rychlý přehled nejpoužívanějších hostingů pro vaše online videa. Každou platformu si probereme hezky dopodrobna v dalších příspěvcích. Dnes bylo cílem ukázat, že máte kam nahrávat vaše videa, pokud se o ně chcete poděli s dalšími lidmi.