Kam nahrát podcast zdarma? Vyzkoušejte Spotify pro podcastery

Anchor.fm je bezplatná platforma pro hostování podcastu, jejímž prostřednictvím můžete vytvářet, hostovat, distribuovat, zpeněžit a analyzovat váš podcast.

David Groh
Publikoval: David Groh
16 minut čtení
Jak vytvořit úspěšný podcast? Jak získat posluchače podcastu? Jaké vybavení budete potřebovat? A kam potom se samotnými nahrávkami?
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Při hodnocení jednotlivých podcastových platforem se dnes podíváme na aplikaci, která je vhodná pro začínající tvůrce podcastu. Jedná se o aplikaci, kam můžete podcasty nahrávat velmi elegantním způsobem. V této aplikaci můžete své zvukové záznamy editovat a různě upravovat a posílat na další poslechová místa, kam potřebujete.

Touto aplikací – místem, kam nahrát podcast zcela zdarma a kde jej dokonce upravovat, je Anchor.fm od Spotify.

V našem příspěvku “Jak vytvořit úspěšný podcast?” jsme si dopodrobna vysvětlili, že vytvořit hodnotný podcast není dnes již tak složité a není to ani finančně náročné. Pokud jste zájemce o tvorbu vlastního podcastu nebo začínající podcaster, náš článek na zvýrazněném odkazu výše si jistě přečtěte.

Anchor od Spotify je v současné době známý jako hlavní hráč ve světě podcastingu. Anchor.fm se svým proklamovaným posláním „demokratizace podcastingu“ nabízí seriózní a výkonné funkce a také neomezený hosting – zdarma!

Ačkoliv bychom mohli Anchof.fm považovat pouze za hostingovou službu pro podcasty, se sadou nástrojů pro vytváření a editaci a dalšími dodatečnými funkcemi by Anchor.fm mohl být lépe považován za „komplexní aplikaci“ pro podcasting.

Dnes se společně ponoříme do všeho, co Anchor.fm nabízí. Nastíním vám jednotlivé funkce a použitelnost a ukážu ve zkratce, jak samotnou platformu používat. Jdeme na to.

Co je to Anchor.fm od Spotify – definice této služby.

Kam nahrát podcast? Vyzkoušejte Anchor.fm od Spotify.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Anchor.fm je bezplatná platforma pro hostování podcastů, jejímž prostřednictvím můžete vytvářet, hostovat, distribuovat, zpeněžit a analyzovat váš podcast.

Spotify tuto službu získalo v roce 2019 a od té doby funguje jako dceřiná pobočka streamovacího gigantu. Posláním společnosti Anchor je „poskytovat snadné a výkonné nástroje pro podcasting“. Je to jednotné místo pro všechny potřeby podcastingu, od vytvoření zvukových záznamů, až po distribuci. Tak by mohla znít definice společností Anchor nebo jeho matky, Spotify.

Při pohledu na Anchor.fm můžete narazit na dávku skepse ohledně samotné platformy. Důvodem je množství funkcí, které jsou nabízeny zdarma. Zdá se to být až příliš dobré, aby to byla pravda. I když v tom není žádný háček, Anchor.fm musí někde vydělat peníze, aby samotná služba mohla být bezplatná.

Majitelé této služby vydělají pokaždé, když ve vašem podcastu zazní reklama nebo když někdo poslouchá váš podcast na jiných platformách k poslechu, na které může být váš Anchor účet napojen (například Spotify, Google podcasty, služby od Apple a podobně).

Tento nástroj lze používat v internetovém prohlížeči a v mobilní aplikaci. Mezi klíčové vlastnosti patří použitelnost, intuitivní sada pro nahrávání, tvorbu zvukových stop a záznamů přímo v aplikaci. V neposlední řadě zmíním i možnost zpeněžit váš podcast.

Anchor.fm je nejlepší pro začátečníky a hobby podcastery. Je to aplikace, kde bych začal, pokud bych začal s tvorbou podcastu. Jedná se o platformu vše v jednom, ve stylu vytvářejte, distribuujte, analyzujte a monetizujte váš podcast v jedné integrované platformě. Bez omezení nahrávání, i když je to zdarma.

Pomocí Anchor můžete také vytáhnout celé skladby ze Spotify a zahrnout je do epizod podcastu.

Kladné body při hodnocení Anchor.fm

Co je to CMS – Content Management System – redakční systém pro správu obsahu?
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Než se pustím do krátkého zhodnocení Anchor.fm, je důležité podívat se také na to, co pro váš podcast vlastně hledáte. Platforem pro hostování podcastu je dnes poměrně hodně. Pořádná rešerše požadavků vám pomůže kriticky posoudit, jak dobře si Anchor.fm vede v několika faktorech.

Cena služby pro hostování podcastu

Rozpočet a cenové plány (úrovně) jsou při výběru hostingové platformy důležitým hlediskem. Nezáleží pouze na tom, kolik hostingová služba stojí, ale také na tom, zda získáváte skutečnou hodnotu za vaše vynaložené peníze.

Jednou z největších devizí Anchor.fm je, že je zdarma, k použití pro každého. Vzhledem k množství nabízených funkcí a elegantnímu a intuitivnímu designu se jedná o jackpot pro podcastery s nízkým rozpočtem.

Data a možné analýzy

Je pro vás důležité najít takové platformy, které nabízejí podrobné analýzy a informace o tom, jak si váš podcast vede? Integrované analýzy, které jsou snadno přístupné a srozumitelné, výrazně usnadňují život podcasterům.

Anchor.fm vám poskytuje podrobné údaje a metriky o výkonu vašeho podcastu, to vše získává ze Spotify, kde jsou vaše Anchor podcasty k poslechu. Prostřednictvím panelu anchor.fm budete mít přístup k podrobným statistikám o vašem publiku, včetně jeho průměrného věku, pohlaví a geo-lokace. Důležitou statistikou potom je informace o tom, kde vaši posluchači odcházejí z poslechu.

Přehrávač médií pro vložení na vlastní webové stránky

Přizpůsobitelný a vložitelný přehrávač podcastu je dnes již nutností pro podcastery, kteří vítají možnost sdílet podcast přímo na vlastních webových stránkách. To znamená, že vaše publikum může přistupovat k vašemu obsahu přímo z vašeho webu. Lidé tak nemusí chodit na vyhrazenou platformu, ale poslechnou si zvukový záznam přímo u vás na webu.

A to je důležité, stavíte vlastní internetové stránky pro to, aby u vás návštěvníci vydrželi co nejdéle a udělali co nejvíce aktivit. A ne proto, aby odcházeli na podcastovou aplikaci.

Pokud je u vás pravidelný návštěvník vašeho webu, magazínu (blogu), může podcasty poslouchat přímo u vás, třeba v sekci s podcasty. Zvuková stopa může být přímo v těle článku.

A zde zopakuji jedno (moje) důležité pravidlo, vlastní web má být středobodem vaší online přítomnosti.

Profesionální hosting mediálních souborů

Formáty souborů, které může platforma hostovat, jsou faktorem, který bude rozhodovat o tom, zda zvolíte daného poskytovatele. Pokud jste například video podcaster, budete potřebovat hostingovou platformu, která je nastavena tak, aby hostovala video i zvukové soubory.

Pokud jste zastánci kvality zvuku a videa, budete hledat platformu, která umožňuje bezztrátové formáty souborů, které nesníží kvalitu vzhledem k velikosti dat.

Integrace s dalšími důležitými aplikacemi pro poslech podcastu

Dalším důležitým aspektem bude, jak snadno budete distribuovat váš podcast na hlavní poslechové platformy. Chcete jistě váš podcast publikovat přímo (a rychle) bez dalších potíží.

Anchor.fm se postará o distribuci vašeho podcastu do všech hlavních poslechových aplikací, včetně Apple Podcasts, Overcast, Pocket Casts, Google podcast a samozřejmě Spotify. Takže si vystačíte s jediným poskytovatelem.

Monetizace – zpeněžení vytvořeného podcastu

Schopnost zpeněžit podcast je nezbytná, zejména pro profesionální podcastery. A i když jste váš podcast ještě nezpeněžili, teprve začínáte, budoucí prostor k tomu je zásadní při hledání správného poskytovatele.

Monetizace podcastu je integrovaná funkce Anchor.fm se dvěma zdroji příjmů, ze kterých si můžete vybrat. I když jste spíše začátečník než profesionální podcaster, schopnost snadno zpeněžit váš podcast je výhodou. Zpeněžení je k dispozici pouze v několika vybraných regionech na celém světě, ČR tam naštěstí spadá.

Rozšiřující funkce platformy Anchor.fm

Jak začlenit videa do marketingové strategie a komunikačního mixu.
DIGIZÍN – Digitální magazín a služby

Použitelnost vaší hostingové služby pro podcasting a jakékoli další nabízené funkce mohou výrazně změnit vaše osobní zkušenosti s používáním této platformy. Jde o to, abyste vaši práci udělali co nejlépe, nejefektivněji a také s úsměvem na tváři – abyste se nenervovali v nějaké zastaralé aplikaci.

Anchor.fm je extrémně přátelský pro začátečníky. Jedná se o vysoce použitelnou platformu s celou řadou integrovaných funkcí navržených tak, aby byl podcasting plynulý a bez stresu.

Dostupnost mobilní a desktopové aplikace dělá z Anchor.fm vysoce univerzální nástroj. To platí zejména v případě nahrávání vašeho podcastu.

Například Funkce „Record with Friends“ na Anchor.fm vám umožní nahrávat až s 5 dalšími vzdálenými hosty. Vzdálené nahrávání s dalšími lidmi není funkce, kterou nabízí mnoho podobných aplikací. Ale je to funkce, kterou nyní mnoho podcasterů hledá (Hostitel musí ke spuštění nahrávání s přáteli použít svou mobilní aplikaci Anchor. Hosté se mohou připojit z aplikace nebo internetového prohlížeče).

Otázky a odpovědi + případné ankety s posluchači

Anchor.fm usnadňuje podcasterům budovat komunitu a interakce s funkcemi, jako jsou otázky a odpovědi, hlasování a sdílení časových razítek.

Funkce Q&A umožňuje podcasterům nasměrovat své posluchače v jakékoliv epizodě. Vaše publikum může reagovat přímo prostřednictvím aplikace Spotify a vy si můžete připnout své oblíbené odpovědi. Můžete také vytvořit průzkumy publika s až 7 možnostmi odpovědí.

Posluchači mohou opět reagovat prostřednictvím aplikace Spotify. To vytváří organický smysl pro komunitu a živou interakci, kterou u předem nahraných podcastů často nezískáte.

Přidejte hudbu ze Spotify – klidně celé skladby.

Anchor.fm vám umožňuje integrovat kompletní hudební skladby přímo ze Spotify. To znamená, že můžete váš podcast okamžitě pozvednout přidáním zvuku nebo skladbou a nemusíte se obávat o autorská práva.

Jednotlivé epizody se mohou skládat ze segmentů.

Anchor.fm můžete rozdělit epizody na zvukové „segmenty“, které můžete přeskupovat jako „bloky“ a vytvořit tak vlastní chronologii pro danou epizodu. Jedná se o jedinečný způsob vizualizace epizody podcastu a umožňuje vám intuitivní a snadné uspořádání. Prostřednictvím aplikace můžete nahrávat nové segmenty nebo importovat předem nahraný zvuk, který se přímo vloží.

Záporné body při hodnocení Anchor.fm

Proč jste často unaveni? Zvažte tyto obvyklé příčiny přetrvávající únavy.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Nic na světě není zcela ideální. A to platí i v případě aplikace Anchor, pro tvorbu podcastu. Pojďme si na hlavní nedostatky krátce posvítit.

Omezené editační nástroje

Pro začátečníky zde může být vše, co potřebují – sada pro vytváření a úpravy typu vše v jednom. Pokud však hledáte výkonné možnosti úprav pro profesionální podcastery, aplikace pravděpodobně není pro vás a měli byste se poohlédnout po něčem lepším a výkonnějším.

Nekvalitní vzdálené nahrávání a časové limity nahrávání

Jak jsem již zmínil, hostitel musí k zahájení hovoru při nahrávání s přáteli použít mobilní aplikaci Anchor.fm. Aplikace Anchor tak není aktuálně kompatibilní s externími mikrofony, což znamená, že budete omezeni kvalitou zvukového záznamu mikrofonu vašeho mobilu. Vzhledem k tomu, že Anchor.fm nenahrává lokálně (ale do cloudu), špatné internetové připojení negativně ovlivní kvalitu vaší konečné nahrávky.

Navíc, pokud používáte mobilní aplikaci Anchor, máte maximální dobu záznamu 120 minut. V prohlížeči to je poté pouze 30 minut. Pamatujte, že můžete nahrát více segmentů a všechny je spojit dohromady, ale to už je práce navíc.

Limit jednoho podcastu a jedné kategorie

V současné době můžete mít pouze 1 podcast na 1 účet Anchor. I když se často nejedná o zásadní problém, pro řadu tvůrců to může představovat nepříjemnost, pokud chtějí mít více, než jeden pořad.

Anchor v současné době umožňuje zařadit podcast pouze do jedné kategorie. To může představovat omezení, pokud vytvoříte show, která se hodí pro více než jedno téma.

Limit velikosti nahrávaného souboru

Když máte lokálně udělanou nahrávku, nebudete moct nahrávat soubory větší než 250 MB. Pokud jste ji vytvořili pomocí bezztrátových formátů souborů, jako je třeba WAV, možná budete muset své nahrávky nejdříve komprimovat, abyste dodrželi limit nahrávání. To znamená obětovat kvalitu zvuku, což není kompromis, který jsou všichni podcasteři ochotni udělat.

Průměrný přehrávač médií pro vkládání na weby.

Přestože Anchor nabízí přehrávač, který vložíte na vlastní webové stránky, můžete vkládat pouze jednotlivé epizody. Vlastní design samotného přehrávače je poměrně zjednodušený a tlačítka mohou být kvůli malé velikosti špatně ovladatelná na mobilu.

Živé vysílání není aktuálně podporováno.

Anchor.fm není nastaven tak, aby umožňoval podcasterům streamovat živě. I když to nebude pro většinu lidí problém, znamená to, že přijdete o možnost živě komunikovat s vaším publikem a tím vytvořit pro posluchače nový zážitek.

Způsob distribuce podcastu a limity analytiky

Ačkoli automatická distribuce Anchor odstraňuje stres a práci navíc, může to být také vážné omezení, pokud hledáte přístup k analýze z jiných služeb, než je Spotify. Anchor publikuje do externích služeb prostřednictvím jednoho Anchor účtu. To znamená, že jako podcaster nebudete mít přístup ke statistikám podcastu v dané poslechové službě. To může být vážné omezení pro podcastery, kteří si váží svých dat.

Zhodnocení – Anchor.fm je pro hobby podcastery.

Anchor.fm je vynikající nástroj pro začátečníky a fandy do podcastu. Ačkoli funkce nabízené zdarma jsou působivé, když se podíváte trochu dále, jsou poměrně omezené, zvláště pokud chcete být profesionál a živit se podcastem po dlouhou dobu.

Tato služba se však postupně rozvíjí (jako většina podobných služeb), takže vypsané nedostatky mohou být v následujících měsících a letech odstraněny a na své si přijdou i nároční uživatelé.

Digizín - Digitální magazín a služby
Anchor.fm je v současné době známý jako hlavní hráč ve světě podcastingu. 9.3
Kvalita hostingu 10
Data a analýzy 8
Možnost zpeněžení 9
Ovládání aplikace 10
David Groh - DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem na sítích
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o podnikání, online marketingu, komunikaci a prodeji. Přináším lidem své znalosti, zkušenosti, ověřené a praktické informace! Takové informace, které jdou do detailu a skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!