Proč jste často unaveni? Zvažte tyto obvyklé příčiny přetrvávající únavy.

David Groh
Proč jste často unaveni? Zvažte tyto obvyklé příčiny přetrvávající únavy.
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Jste neustále unavení a dokonce malátní, přestože jste dostatečně spali? Samozřejmě za tímto negativním stavem můžeme často nalézt nějakou nemoc nebo nedostatek některých živin ve vašem těle. Často jsou však příčiny přetrvávající únavy banální a je tedy možné s nimi bojovat a vylepšit si tak vaše dny.

Pokud se stále ptáte „proč jsem tak unavený / unavená?“, podívejte se na námi vypsané příčiny vaší přetrvávající únavy, které by mohly připadat v úvahu. Pokud se v žádné z těchto příčin únavy neuvidíte, bude dobré si zajít popovídat na dané téma s lékařem. Jdeme tedy na to, zde jsou obvyklé příčiny neustálé únavy.

Rytmus vašeho spánku je něčím narušen.

Proč jste často unaveni? Zvažte tyto obvyklé příčiny přetrvávající únavy.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Často se soustředíme pouze na to, jak dlouho spíme. Měli bychom se pokusit dostat někam mezi 7-9 hodin pravidelného spánku v noci. To je velmi důležité. Lidé, kteří jsou neustále ve spánkovém deficitu, mají tendenci přibírat na váze. Kromě samotného přibírání na váze, dlouhodobý nedostatek spánku může přivodit mnoho zdravotních komplikací.

Často však zapomínáme, že náš spánkový rytmus také hraje zásadní roli. To znamená, že pokud neustále chodíte spát v různých časech (například kvůli práci na směny), může to mít také negativní dopad na vaše zdraví a na pocit přetrvávající únavy (stejně jako to, když málo spíte). Proto do postele choďte v pravidelný čas a snažte se vstávat opět v pravidelný čas. A také dodržujte spánkovou hygienu.

A cítíte se obzvláště unaveni na jaře nebo na podzim? Důvodem mohou být přechody mezi letním a zimním časem. Dejte proto svým vnitřním tělesným hodinám čas, aby si na změnu času zvykly – může vám to trvat až 2-4 týdny.

Podívejte se na vaši stravu, možná špatně jíte.

Existují dny, kdy zapomenete jíst, protože je toho příliš na práci? Pokud budete jíst příliš málo, budete se cítit slabí a unavení. Totéž však platí pro konzumaci příliš velkého množství jídla, pro výběr nezdravých jídel nebo pro dodržování „špatné“ diety. Takových špatných diet je plný internet na mnoha blogových stránkách nebo na profilech mnoha influencerů.

Například, pokud konzumujeme hodně jednoduchých sacharidů (jako je bílý chléb, limonády a sladkosti), může nás to připravit o energii. Proč? Tato jídla dodávají tělu „prázdné“ kalorie. Vaše hladina cukru v krvi na krátkou dobu rychle stoupne, protože slinivka břišní v reakci vyprodukuje inzulinu jako blázen. Ale poté hodnoty cukru v krvi padnou tak rychle, jak se zvedly a to vás může unavit a skoro uspat. Proto doporučujeme jíst stravu s obsahem pomalých komplexních sacharidů, s adekvátním obsahem bílkovin a správných tuků a také průmyslově nezpracovanou stravu.

Věděli jste, že nejen jednoduché sacharidy nás připravují o energii? Jíst velké množství masa nás také může unavit. Je to způsobeno aminokyselinou tryptofan obsaženou v mase, která je předchůdcem serotoninu „hormonu štěstí“, který nás může takříkajíc uspat. Navíc náš trávicí systém musí tvrdě pracovat, aby strávil maso, což vyžaduje další energii.

Další příčinou přetrvávající únavy může být to, že pijete příliš mnoho kávy. Ano, může vás to unavit! Je pravda, že káva zpočátku stimuluje produkci adrenalinu, ale tento stav trvá jen krátkou dobu, takže se poté budete cítit unavenější než před šálkem kávy.

Poznámka: Existuje několik potravin (jako jsou banány a luštěniny), které vám pomohou spát, protože obsahují tryptofan. Pokud budete během dne jíst velká množství těchto potravin, stavební jednotka bílkovin tryptofan navozující spánek vám způsobí ospalost.

Celkově si dávejte pozor na to co jíte, kolik toho jíte a kolik pijete přes den tekutin.

Tekutiny, těch je potřeba mít každý den dostatek!

Bolesti hlavy nebo únava – to jsou jen dva z důsledků nedostatečného pití tekutin. Ale nemluvím o slazených limonádách nebo kávě, ale o vodě a neslazeném čaji. Věděli jste, že naše tělo tvoří více než 50% vody? Pokud pijeme příliš málo, náš metabolismus se zpomalí a naše tělo zařadí nižší rychlost. Není tedy překvapením, že se cítíme velmi unavení v případě, že pijeme přes den málo tekutin.

Zkuste si energii vyrobit cvičením, pohybem a rekreačním sportováním.

Proč jste často unaveni? Zvažte tyto obvyklé příčiny přetrvávající únavy.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Pokud chceme více energie, musíme si ji často vyrobit sami. Cvičení rozproudí srdce, zrychlí metabolismus a zvýší oběh látek ve vašem těle. Lidé, kteří mají příliš málo pohybu, se cítí unavení a malátní.

Konzistentní tréninková rutina vám také může pomoci lépe spát. Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine ukázala, že pravidelné cvičení může zlepšit kvalitu vašeho spánku. Tak se hýbejte! Zaparkujte své auto dál, vyjděte po schodech místo abyste jeli výtahem nebo si během polední přestávky zacvičte cviky s tělesnou hmotností.

Na cvičení je vážně krásné, že má mnoho výhod: rozproudí srdce, zrychlí metabolismus a zvýší oběh látek v těle. Také vás udrží déle mladými a zdravými.

Sluneční svit a jeho vliv na únavu a spánek.

V létě většina z nás je nabitá energií. Ale v šedých a ponurých dnech máme chuť se jen schoulit pod peřinu na gauč nebo skočit do postele, protože jsme neustále unavení. Možná nemáme dostatek světla. Tma způsobuje, že tělo uvolňuje spánkový hormon melatonin.

Proto se snažte trávit co nejvíce času venku. I za zamračených dnů získáte venku pro sebe více světla, než v kanceláři nebo u vás doma. Vydejte se na procházku o slunné polední přestávce a doplňte si zásoby důležitého vitaminu D nebo uspořádejte „pěší“ schůzku venku se svými spolupracovníky.

Dalším způsobem, jak si vytvořit zásoby energie, je použít denní světlo v kanceláři nebo na pracovišti. Takže pokud to jde, otevřete okna a nechte proudit světlo přímo na pracoviště. A nezatahujte úplně v noci záclony ve své ložnici (pokud vám nesvítí pouliční nebo jiná osvětlení v noci před domem). Ráno tak do vaší místnosti přes okno na půl odhrnuté záclony propustí světlo a to pomůže vašemu tělu připravit se na vstávání, a začít tak den lépe.

Více o spánku na české Wikipedii.

Dlouhodobý stres je spouštěč únavy.

Proč jste často unaveni? Zvažte tyto obvyklé příčiny přetrvávající únavy.
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

E-mail sem, hovor tam, oznámení na vašem mobilním telefonu, křičící děti, manželka / manžel, nepřizpůsobivý soused nebo “skvělý” úředník na úřadu, atd. Jsme prakticky neustále pod nějakým stresem. Lidé nikdy nebyli zaplaveni tolika podněty jako v dnešní době. To může naše tělo opravdu ničit.

Důvod: Náš mozek se musí neustále rozhodovat, které smyslové vjemy jsou důležité a které lze ignorovat. Bez tohoto základního mechanismu bychom se utopili v obrovské záplavě informací. Problém je v tom, že čím více podnětů musí mozek zpracovat, tím usilovněji musí pracovat.

Až se tedy příště budete cítit bez života nebo trochu sklesle, zkuste si odpočinout od internetu a všech médií kolem vás. Někdy pomůže naplánovat pravidelné časy e-mailů a večer vypnout mobilní telefon.

Další skvělý způsob, jak zmírnit stres, je více cvičit. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak může pravidelné cvičení prospívat duševnímu zdraví. Dokážete najít způsob, jak si dopřát alespoň na 30 minut cvičení každý den? Budete se cítit energičtější, uvolněnější a pravděpodobně nakonec také zlepšíte kvalitu svého spánku.

Toliko pro dnešek obvyklých příčin únavy. Jak jsem zmínil na začátku, pokud se ani v jednom tomto bodu nepotkáte, zkuste si popovídat se svým lékařem, zda není problém v nějaké nemoci nebo v nedostatku některé z živin.

David Groh - jednatel DIGIZÍN
Autor příspěvku: David Groh
Sledujte mě
Tvořím pro vás články, podcasty, videa, návody, tutoriály a online kurzy. Vzdělávám tak jednotlivce i společnosti. Odbourávám strach z moderních technologií, rozvíjím digitální návyky a online dovednosti, šetřím lidem čas, peníze a nervy. Protože webové stránky, online obsah, sociální sítě, umělá inteligence a online aplikace přináší příležitosti i pro vás! Jen to musíte začít správně využívat.