HTTPS – Hypertext Transfer Protocol Secure – vysvětlení pojmu

HTTPS je kritickým prvkem zabezpečení na internetu. Poskytuje ochranu osobních údajů, zvyšuje důvěru uživatelů a má pozitivní vliv na SEO. Implementace HTTPS vyžaduje získání certifikátu, jeho pravidelnou aktualizaci a správnou konfiguraci serveru vašeho webu.

David Groh
Publikoval: David Groh
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Začneme hezky v minulosti! Dříve jsme používali protokol se zkratkou HTTP – Hypertext Transfer Protocol. Ten byl používaný dříve než chytré hlavy vymysleli aktuálně používaný HTTPS, který je aktuálně základním protokolem používaným na internetu pro komunikaci mezi webovým prohlížečem a hostingovými servery, kde jsou hostovány vaše webové stránky. Tento protokol, myslím tím HTTP i HTTPS, umožňuje vašemu prohlížeči požádat hostingový server o, třeba vaši, webovou stránku a zobrazit ji nějakému uživateli, který sedí u telefonu, tabletu nebo počítače.

Takže v minulosti jsme používali HTTP, jak jsem zmínil. A ten nebyl zabezpečený. Oproti tomu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je protokol přenosu dat, který přidává vrstvu zabezpečení do standardního protokolu HTTP (Hypertext Transfer Protocol).

Tato přidaná bezpečnostní vrstva je kritická pro ochranu datových přenosů mezi návštěvníkem webu a webovým serverem, kde jsou uloženy soubory s vaší webovou stránkou.

Ale proč je to vlastně důležité pro vaše online podnikání nebo pro vaše webovky? No, protože dobře navržená a rychle se načítající, bezpečná webová stránka může pozitivně ovlivnit zkušenost lidí, kterou s vámi mají. To buduje důvěru! A také to pozitivně ovlivní SEO, tedy optimalizaci pro vyhledávače, o kterou by se měl každý provozovatel webovek snažit.

Proto vám chci ve zkratce přiblížit důležitost HTTPS, popsat velmi krátce jeho funkci a některé praktické tipy pro jeho implementaci – kdy jako bonusové video přidávám i nastavení HTTPS u největšího hostingového poskytovatele v ČR, kterým je WEDOS a.s. z Českých Budějovic.

Nakousneme tu důležitost HTTPS pro online podnikání

SEO – Optimalizace pro vyhledávače
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Důležitost HTTPS spočívá primárně v ochraně citlivých informací a v soukromí uživatelů na internetu. Když se připojíte k nezabezpečenému webu (kde je používán zastaralý protokol HTTP), veškerá komunikace mezi vaším počítačem a serverem je prakticky otevřená.

To znamená, že kdokoliv s dostatečnými znalostmi a nástroji může zachytit a číst data přenášená mezi vámi a webovou stránkou. A to je sakra dobrý důvod, proč byste měli na svých webových stránkách vždy používat toto zabezpečené připojení. Třeba takové eshopy nebo webovky, které mají třeba členské sekce nebo platební brány, tak jsou na HTTPS naprosto závislé.

Umíte si představit, že by si někdo na cestě mezi vámi a eshopem krásně přečetl informace o vaší kreditce nebo o vašem emailu a heslu? To by šlo, pokud by to běželo na nezabezpečeném připojení!

A další příklady bych mohl přidat! Na tomto je jasně vidět, že šifrovaná komunikace je naprostým základem, pokud chcete do online. A přesto řada podnikatelů má ještě dnes nezabezpečený protokol HTTP u svých webovek.

No a jdeme dál, co tu máme ještě, co je důležité?

Máme tu ještě důvěru uživatelů k vašemu webu. Webové stránky s tímto zabezpečením zobrazují v prohlížeči u adresového řádku zámek nebo jiný indikátor zabezpečení. To zvyšuje důvěru uživatelů, kteří vidí, že jejich spojení je šifrované a bezpečné. Důvěra je klíčovým faktorem pro úspěšné online podnikání.

A nakonec přidám ty SEO výhody, které přináší HTTPS. Google zohledňuje použití HTTPS jako faktor hodnocení webových stránek. Stránky s HTTPS mají tendenci lépe obstát ve výsledcích vyhledávání, což může znamenat vyšší pozice ve výsledcích vyhledávání na SERP stránce to přináší logicky více návštěvníků.

Teď pro nerdy – jak HTTPS funguje?

Jaké očekávám technologie a trendy v obsahovém marketingu? Online + AI bude dominovat!
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

HTTPS funguje prostřednictvím dvou hlavních technologií: SSL (Secure Sockets Layer) a TLS (Transport Layer Security). To si nikdo nezapamatuje, ale tyto technologie zajišťují tři klíčové prvky.

Šifrování – Šifrování je proces, který zabezpečuje, že data přenášená mezi uživatelem a serverem jsou zakódována a nedostupná pro neautorizované sledování. To znamená, že i když někdo zachytí data během přenosu mezi vámi a webovkami, nebude schopen je rozluštit a přečíst.

Dále je tu Integrita Dat – Integrita dat zajišťuje, že data během přenosu nebyla pozměněna ani poškozena. Jakmile jsou data zakódována a přenesena, neměla by být změněna žádným možným způsobem, aniž by to bylo zjištěno na konci přenosové trasy.

A nakonec třetí prvek – tím je ověřování. A to potvrzuje, že uživatelé komunikují s požadovanými webovými stránkami a že stránky jsou důvěryhodné. To chrání před útoky typu „man-in-the-middle,“ kdy by útočník mohl přesměrovat uživatele na jiné – falešné – webové stránky.

Postup pro implementaci HTTPS na váš web

HTTPS - Hypertext Transfer Protocol Secure
Nastavení HTTPS u poskytovatele WEDOS

Nyní, když konečně víme, proč je HTTPS tak důležité a jak zhruba funguje, podívejme se na několik praktických tipů pro implementaci na vaši webovku.

Získání SSL/TLS Certifikátu – Prvním krokem je získání SSL/TLS certifikátu. Existují různé druhy certifikátů, včetně placených a bezplatných. Bezplatný je např. Let’s Encrypt. Certifikát obsahuje informace o webovém serveru a umožňuje aktivaci HTTPS. Toto by vám měl poskytnout váš poskytovatel hostingu a domény (například zmíněný WEDOS a.s.).

Aktualizace certifikátů – Certifikáty mají vždy omezenou platnost. Je proto důležité zajistit jejich pravidelnou aktualizaci, aby byla zachována dlouhodobá bezpečnost webových stránek. Tuto aktualizaci opět obvykle dělají přímo vaši poskytovatelé domény a hostingu.

Přesměrování z HTTP na HTTPS

Jak vyčistit zastaralý obsah internetových stránek, aniž by to negativně ovlivnilo hodnocení vyhledávačů?
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Když už máte od poskytovatele hostingu daný certifikát u vaší domény, je čas nastavit přesměrování veškerého provozu z HTTP na HTTPS. Takto zajistíte, že i když lidé zadají nezabezpečenou verzi vaší URL adresy, budou automaticky přesměrováni na zabezpečenou verzi. A to tak rychle, že si toho ani nevšimnete.

Toto přesměrování se dělá v souboru htaccess, který naleznete na uložišti se soubory vašeho webu (na FTP vašeho hostingu).

Správným, zápisem do souboru htaccess zajistíte, že veškerý obsah na stránkách bude načítán přes HTTPS. Tímto mechanismem umožníte automatické přesměrování uživatelů na zabezpečenou verzi stránky.

Tak si tento pojem trochu shrneme

HTTPS je kritickým prvkem zabezpečení na internetu. Poskytuje ochranu osobních údajů, zvyšuje důvěru uživatelů a má pozitivní vliv na SEO. Implementace HTTPS vyžaduje získání certifikátu, jeho pravidelnou aktualizaci a správnou konfiguraci serveru.

Použití HTTPS by mělo být standardem pro každého online podnikatele a tvůrce webových stránek, kteří chtějí zajistit bezpečnost svých uživatelů a úspěch svého projektu na internetu.

David Groh - jednatel DIGIZÍN
Publikoval: David Groh Provozovatel DIGIZÍN
Jsem také na síti:
Publikuju online kurzy, články, podcasty, videa a rozhovory - o online podnikání, online marketingu, digitálních dovednostech a osobní produktivitě Přináším lidem ověřené a praktické informace! Takové informace, které skutečně pomáhají! Protože online nástroje, online marketing, automatizace a digitální aplikace přináší nečekané příležitosti!