Google přidává nový HTTPS report do své služby “Google Search Console”

Dle nové informace, Google HTTPS report pomůže webmasterům identifikovat všechny stránky, které jsou indexovány jako nezabezpečené.

David Groh
HTTPS report služby “Google Search Console”
DIGIZÍN - Digitální magazín, vzdělávání, služby

Google právě oznámil, že ve službě Search Console začne uvádět nový HTTPS přehled všech indexovaných stránek daného webu (tzv. HTTPS report). Oznámení přišlo prostřednictvím blogu Google Search Central. Toto oznámení naznačilo, že proces spuštění celé funkcionality bude trvat několik měsíců, ale už nyní sami vidíme v Google Search Central první náznaky.

Jedním z běžných požadavků, které Google od uživatelů nástroje Search Console dostával, byl požadavek poskytnout více informací o stavu HTTPS na webu a usnadnit tak pochopení lidem toho, které stránky nejsou zobrazovány přes HTTPS a proč. To uvádí Google na svém blogu.

Tento nový přehled (HTTPS report) ukáže, kolik indexovaných URL adres na konkrétním webu je indexováno s HTTP a kolik s HTTPS variantou.

Protokoly HTTP a HTTPS jsou podobné, ale HTTPS používá zabezpečení transportní vrstvy (TLS) k šifrování a podepisování požadavků a odpovědí, takže je bezpečnější.

HTTPS pomáhá chránit sítě a uživatele před podvodníky, odposlechy a útoky typu „Man-in-the-middle“. Dělá to šifrováním spojení mezi počítačem/zařízením uživatele a navštívenou webovou stránkou, čímž je zajištěna integrita odesílaných informací.

Většina webových stránek již používá HTTPS

Jak se stát úspěšným podnikatelem ve fitness a wellness oboru?
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

V současné době je již údajně 95 % provozu na Googlu šifrováno. Toto číslo od roku 2014, kdy Google poprvé oznámil, že bude započítávat tento faktor do hodnocení stránky, neustále roste.

Přehled HTTPS bude také obsahovat seznam technických problémů, které brání zobrazování stránek ve tvaru HTTPS. K tomu obvykle dochází ze dvou důvodů:

  • Buď má stránka prošlý, neplatný nebo chybějící certifikát SSL.
  • Nebo volá nezabezpečené zdroje třetích stran (např. obrázky, CSS a Javascript).

Další chyby, které brání zobrazování jako HTTPS, mohou být způsobeny kanonickou stránkou HTTP, stránkami HTTPS s přesměrováním, souborem Sitemap.xml, který může přesměrovávat roboty vyhledávačů na stránky HTTP a v neposlední řadě také URL adresami HTTP uvedenými v souboru robots.txt.

Výsledný report od Google Search Console pomůže identifikovat stránky s nízkým výkonem. Lidé tak mohou následně zlepšit uživatelské prostředí svého webu – konkrétních dotčených podstránek. Digitální marketéři a odborníci na optimalizaci pro vyhledávače najdou v této nové zprávě hodnotu, protože HTTPS je potvrzeným signálem hodnocení Google pro výsledky vyhledávání.

HTTPS report v Google Search Console by měl pomáhat webmasterům.

HTTPS report služby “Google Search Console”
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Jak takový report bude vypadat vidíte na obrázku. Zde je snímek obrazovky přehledu HTTPS, který ukazuje počet adres URL bez HTTPS a počet adres URL HTTPS, přičemž URL adresy HTTP jsou červeně a počet adres URL HTTPS zeleně. Google také ukazuje problém, proč se stránky nezobrazují přes HTTPS, mimo jiné včetně těchto chyb:

  • HTTP označeno kanonickou značkou
  • HTTPS má neplatný certifikát
  • Sitemap odkazuje na HTTP
  • HTTPS má přesměrování na URL pouze s HTTP
  • HTTPS URL je robotizované, tedy upraveno zápisem v robots.txt
  • HTTPS nevyhodnoceno
  • Jiné problémy

Tím, že jim Google poskytne možnost zkontrolovat stav HTTP/HTTPS webové stránky ve službě Search Console, jim může pomoci vyřešit problémy, které způsobují selhání indexování URL adresy ve formátu s HTTPS.

A že to funguje v praxi dokazuje další obrázek, tj. printscreen z naší DIGIZÍN GSC:

Snímek z Google Search Console - HTTPS report DIGIZÍN
DIGIZÍN – Digitální magazín, vzdělávání, služby

Protokoly HTTPS také poskytují lepší uživatelskou zkušenost než jejich nezabezpečené protějšky. Mnoho prohlížečů, včetně Chrome a Firefoxu, nyní používá indikátory k upozornění uživatelů na nezabezpečené webové stránky.

Použití HTTPS je také zahrnuto v Core Web Vitals společnosti Google, v sadě metrik, které měří uživatelské prostředí z hlediska rychlosti načítání, interaktivity, rušivých vsunutých reklam a vizuální stability.

David Groh - jednatel DIGIZÍN
Autor příspěvku: David Groh
Sledujte mě
Tvořím pro vás články, podcasty, videa, návody, tutoriály a online kurzy. Vzdělávám tak jednotlivce i společnosti. Odbourávám strach z moderních technologií, rozvíjím digitální návyky a online dovednosti, šetřím lidem čas, peníze a nervy. Protože webové stránky, online obsah, sociální sítě, umělá inteligence a online aplikace přináší příležitosti i pro vás! Jen to musíte začít správně využívat.