Aktuální situace na poli spotřebitelských cen je lehce dramatická. Díky vysoké inflaci, už tak vysoké ceny zboží, služeb a energií stoupají rychleji, než samotné příjmy a mzdy. Proto nejednoho z vás napadne, že by právě nyní mohl být ten čas na jednání o zvýšení mzdy. To si dnes krátce probereme, jak zažádat o vyšší mzdu.
I když aktuální turbulentní nelehká situace není zcela nakloněna pro navyšování mezd, na samotné strategii o vyjednávání to mnoho nemění. Jak tedy postupovat a přesvědčit vaše nadřízené, že si zasloužíte přidat? Ne přidat práci, ale peníze. 🙂
Pojďme si tedy připomenout několik klíčových bodů, které byste měli zvážit a promyslet před tím, než se vydáte za svým šéfem na rozpravu o vaší mzdě.
Načasování je klíčové. Pro jednání si vždy najděte ten správný čas.

I když jste formálně stále na stejné pracovní pozici jako před jednáním, využijte některé konkrétní chvíle, které vám vyjednávání mohou usnadnit. Mezi takové chvíle může patřit například čas, kdy jste úspěšně dotáhli nějaký větší projekt do zdárného konce. Nebo jste získali nějakého klíčového zákazníka pro dlouhodobější spolupráci. Zrovna jste úspěšně dokončili obtížný projekt, získali důležitou zakázku nebo uzavřeli kampaň, která zvedla požadovaná obchodní čísla z obchodního plánu.
Zjednodušeně řečeno, zrovna se vám podařilo něco většího prospěšného pro vašeho zaměstnavatele. V takovou chvíli může být ten správný čas říct si o zvýšení mzdy.
Mezi další okamžiky můžeme zařadit i přibrání další práce a navýšení vašich kompetencí, případně přijetí podřízených pod vaše vedení. S načasováním si ale dejte pozor na to, zda není moc krátká doba od posledního přidání platu. Je na zvážení, jestli si jít říct o zvýšení třeba po necelém roce od posledního přidání.
Proto si vždy sami připoměňte, kdy jste naposledy dostali přidáno a jak velké přidání to bylo. Asi nebude moc přínosné, snažit se každého půl roku chodit opakovaně za šéfem, aby vám přidal, pokud vám již nedávno vyhověl. To zřejmě neobhájíte a navíc svého šéfa namíchnete. Nikdo nemá rád (řekněme) nenažrané lidi. ? Načasování a frekvence je dost důležitá. Frekvenci jednání o platu můžete zkrátit například tím, že jste odvedli v práci opravdu nadstandardní (měřitelný) výkon.
Z hlediska načasování je potřeba zvážit i rozpoložení šéfa, kolegů a vlastně situaci celé firmy. Pokud se aktuálně daří (nejen) ekonomicky a ve firmě panuje všeobecná spokojenost lidí na všech úrovních, je vhodná doba se svou žádostí vyjít na světlo. Z pohledu načasování je vhodné domluvit si schůzku vždy dostatečně s předstihem.
Jednání vždy nabídněte ve chvíli, kdy má šéf klid, aby přijal vaši žádost o jednání. Rozhodně jej nekontaktujte, když je v presu, mezi jinými akcemi a schůzkami, kdy má hodně vyřizování nebo kdy je na odchodu. Jednoduše řečeno, když je v klidu. Protože jedině tak bude na vaše společné jednání pohlížet v daleko lepším světle, a tím opět zvýšíte své šance na úspěch.
Vždy mějte argumenty a jasná data připravena po ruce.

Tak jsme si právě prošli to správné načasování. Aby vaše jednání o mzdě nebylo hned na začátku nasměrováno k nezdaru. Nyní se podívejme na další nutnou přípravu a tou je dostatek argumentů a dat, kterými přesvědčíte druhou osobu nebo osoby o tom, že váš požadavek je oprávněný.
Kterým argumentům a důvodům pro zvýšení mzdy se vyhnout? I když to zní lehce nelogicky, argumenty o tom, že roste inflace, rostou ceny a že je všude draho a vy už nevystačíte, nepatří mezi vhodné argumenty.
To k požadovanému výsledku zřejmě nepovede, pokud není váš šéf skutečný lidumil. Protože stejně jako vám rostou náklady, stejně tak rostou i náklady ve firmách. Proto s tímto argumentem zřejmě nepochodíte a budete si vzájemně vyjmenovávat, co všechno je drahé. A to k vzájemné dohodě nepovede. Proto si připravte argumenty a jasná data o tom, jak vaše nedávné úspěchy pomohly firmě.
Případně poukažte na fakt, že vaše výkony a přidělená práce se výrazně zvýšila od chvíle, kdy jste se naposledy bavili o výši vaší mzdy. Ukažte také jasný výhled do budoucna, co vás čeká, co chcete ještě vylepšit, jaké další projekty na vás čekají a jak budete firmě prospěšní. Lepší pozici pro vyjednávání mají lidé s žádanou a nedostatkovou kvalifikací a odborností.
V neposlední řadě si nezapomeňte udělat porovnání s úrovní platů na vaši pozici napříč celou naší republikou. Pro takové srovnání můžete využít například portál Platy.cz, kde si jednoduše najdete vaši pracovní pozici a platy v konkrétních lokalitách. Argumenty o výši platu v jiných lokalitách však používejte chytře a nevydírejte jimi.
Poukažte na vše předchozí, co jsem zmínil výše. A zdůrazněte, že byste byli rádi přínosným členem týmu na dlouhé období i nadále a že cítíte jako správné, abyste měli plat, který je obvyklý na vaši pozici.
Při jednání o mzdě buďte v té správné roli a vystupujte vyrovnaně.

Jak jsem zmínil výše, nikdy nevydírejte, netlačte na nikoho, buďte vyrovnaní, nežadoňte a nebuďte v roli oběti situace. Věty typu „Jestli mi nepřidáte, tak dám výpověď“ a podobné, nikdy nepadnou na úrodnou půdu. Jednejte v klidu, věcně, srozumitelně a bez emocí. Když vyslechnete reakci a odpověď vašeho nadřízeného, zůstaňte také v klidu. Křičet, bouchat a nadávat pak můžete třeba na procházce v lese, kde se můžete uklidňovat a rušit svým křikem jen zvířátka.
Netlačte také na okamžitou odpověď. Domluvte se raději na dalších schůzce, kde vám nadřízený odpoví na váš požadavek navýšení mzdy a kdy se dozvíte jeho návrh, na který poté budete moci reagovat dohodou nebo následným protinávrhem. Vyjednávání o výši mzdy může být i vícekolové. Není žádoucí, ihned se dohodnout, protože poté se minimálně jedna ze stran může cítit být pod tlakem.
Avšak nikdy neodcházejte z jednání s prázdnou. Každé kolo jednání o mzdě může dopadnout různě. Někdy to může být pouhý termín na další kolo jednání, jindy to může být informace o tom, jaké podklady ještě máte dodat, aby si to mohl váš šéf pořádně promyslet. Požadujte také časový harmonogram toho, kdy se s nadřízeným k otázce zvýšení vaší mzdy vrátíte.
A co si tedy můžete zapamatovat?

O vaší mzdě vždy vyjednávejte řádně připraveni, buďte v klidu bez emocí a najděte si správný čas, aby se to hodilo jak vám, tak i lidem, se kterými chcete jednat. Nikdy neodcházejte s prázdnou! Buď získejte lepší plat nebo alespoň jasnou informaci o tom, co a kdy je potřeba udělat pro to, abyste dostali přidáno.
Pohlídejte si, aby navýšení platu nebylo podmíněno příliš velkým objemem další nové práce přidané k té vaší stávající. V takovém případě se ohraďte, protože by se o zvýšení platu vlastně nejednalo. Bylo by to pouhé přidání více práce a tím pádem byste dostali a trochu víc peněz.
A jestliže vyjednávání nikam nepovede a vidina dalšího vývoje bude taková, že zůstanete dlouhodobě na stejné hladině, bez reálné vyhlídky na změnu k lepšímu (častý případ na malých městech a vesnicích), přehodnoťte, jestli u současného zaměstnavatele zůstanete i nadále. Aktuální situace na trhu práce nahrává tomu, abyste nebyli jako otroci. Máte opravdu na výběr, jen se nebojte v případě potřeby změnit zaměstnání a přijít si tak na vyšší mzdu.